Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... executor judecatoresc?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

executor judecatoresc?

am avut proces de succesiune si iesire din indiviziune cu fratele.procesul s-a incheiat am hotararea definitiva si irevocabila in favoarea mea si trebuie in termen de 6 luni sa-i platesc sulta.hotararea definitiva a fost 7 aprilie,deci sant in termen.dar fratele nu vrea sa imi dea cheia de la casa zicand ca pana nu ii platesc sulta nu mi da cheia.are dreptul asta?
Hotararea judecatoreasca de partaj este titlu executoriu atat pentru dumneavoastra cu privire la obligatia fratelui de a preda imobilul, dar si pentru frate in ceea ce priveste obligatia dumneavoastra de plata a sultei . Astfel, aceasta se poate investi cu formula executorie si executa silit de catre ambele parti . Deci, fratele nu are acest drept, insa dupa expirarea termenului de plata al sultei poate eventual incepe executarea silita chiar asupra acestui imobil .
Cabinet avocat Eugen Titoiu, Avocat
imi puteti spune si daca m-ar costa ceva daca pun executor?
valtraudi a scris:

imi puteti spune si daca m-ar costa ceva daca pun executor?

Pentru ce doriti sa angajati un executor judecatoresc?Ce hotarare definitiva doriti sa executati?

ca sa intru in posesia casei,pana se fac cele 6 luni termen de plata a sultei.sau nu am acest drept pana nu platesc sulta?
Luati legatura cu un executor judecatoresc.