Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj- Sulta
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj- Sulta

Cum se intra in posesia sultei? Trec acum si prin partaj,asa ca s-au facut 5 expertize,cea imobiliara fara lotizare, deci unul va ramane in casa (probabil ea) celalalt va primi o sulta. Ca sa intru in posesia acesteia va trebui sa intru intr-un proces de recuperare a ei, cu executare silita,etc ,sau exista alta modalitate?
Ca sa intrati in posesia sultei trebuie doar ca celalat sa o plateasca. Daca nu isi executa obligatia de buna voie mergeti la executorul judecatoresc cu hotararea judecatoreasca (investita cu formula executorie). Executorol judecatoresc va demara procedura de executare silita. Cheltuielile de executare ii vor fi de asemenea imputate.
investiti cu formula executorie, hotararea ce se da in partaj si apoi mergeti la un executor judecatoresc cu ea, ca sa o execute.

av. vasilescu:luck:
In mod normal, sulta se da de catre sotul care ramane cu imobilul celuilalt, la termenul stabilit prin tranzactie (daca exista) sau dupa finalizarea dosarului. Astfel, daca aveti o hotarare definitiva, mergeti si o legalizati prima data si ulterior o investiti cu formula executorie. Cu investirea mergeti la un executor judecatoresc si incepeti executarea silita.
ionut c a scris:

Cum se intra in posesia sultei? Trec acum si prin partaj,asa ca s-au facut 5 expertize,cea imobiliara fara lotizare, deci unul va ramane in casa (probabil ea) celalalt va primi o sulta. Ca sa intru in posesia acesteia va trebui sa intru intr-un proces de recuperare a ei, cu executare silita,etc ,sau exista alta modalitate?

Daca se achita sulta de bunavoie nu trebuie sa procedati la executare silita.
in ce termen debitorul este obligat sa isi achite sulta,fara ca eu creditorul sa cer executarea?dupa ce termen pot cere aceasta executare?