Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj- Sulta
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj- Sulta

Cum se intra in posesia sultei? Trec acum si prin partaj,asa ca s-au facut 5 expertize,cea imobiliara fara lotizare, deci unul va ramane in casa (probabil ea) celalalt va primi o sulta. Ca sa intru in posesia acesteia va trebui sa intru intr-un proces de recuperare a ei, cu executare silita,etc ,sau exista alta modalitate?
Debitorul este obligat sa execute ceea ce s-a stabilit in sarcina sa prin hotarire judecatoreasca, de buna voire, de indata ce hotarirea a ramsa definitiva si irevocabila, daca prin acea hotarire nu s-a stabilit eventual un termen. Creditorul poate proceda la executarea silita a sultei in termenul general de prescriptie de 3 ani oricind de la data raminerii irevocabile a hotaririi.