Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... plata sultei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

plata sultei

Daca tribunalul a hotarat plata unei sulte ,in cat timp trebuie platita aceasta?Termenul pana la care trebuie platita sulta este stabilit de tribunal?Cum se procedeaza in acest caz?
In mod normal, hotararea ar trebui sa faca referire in mod expres la termenul de plata. In cazul Dvs., apelati la executorul judecatoresc, dar, oricum, contactati-l pt. ca acesta este in masura sa va ofere si alte detalii...
ContSters44758, utilizator
Investiti hotararea definitiva cu titlu executoriu si mergeti la executorul judecatoresc pentru a o executa silit.
Nu exista un termen anume de plata a sultei daca instanta nu a stabilit altfel!
Acest subiect a mai fost discutat pe forum. gasiti topicul la acest link:
www.avocatnet.ro/content/for...
SUCCES!
:)
Daca partea obligata la plata sultei nu plateste de buna voie sau nu ajungeti la o intelegere cu aceasta, executorul judecatoresc va ajuta la rezolvarea problemei.
In multe cazuri executorul se ocupa inclusiv de investirea cu formula executorie a respectivei hotarari. Nu mai ramane decat sa contactati un executor judecatoresc...
d.nul Mihai Grigore ti-a raspuns cel mai corect.Eu as completa ca dupa investirea cu formula executorie sa notifici (inca o data)debitorul ,aminintindu-i ca in termen de...........zile vei proceda la recupararea sumei cu ajutorul unui executor judecatoresc.Scopul acestei noi somatii este de a incerca evitarea cheltuielilor de executare.Sunt persoane care achita chiar in ultimul moment si nu mai ajungi la executare care oricum presupune cheltuieli si timp suficient de mult pina la incasare.
Mai inainte de executor faceti o notificare prin avocat.
Veti economisi banii pentru executarea silita.
Pe cale executare silita poate dura cca 1 an daca isi angajeaza avocat dibaci partea adversa.
E bine sa luati banii mai repede.;)