Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... plata sultei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

plata sultei

Daca tribunalul a hotarat plata unei sulte ,in cat timp trebuie platita aceasta?Termenul pana la care trebuie platita sulta este stabilit de tribunal?Cum se procedeaza in acest caz?

"Actele oficiale au valoare prin ele insele"-"Acta publica probant se ipsa"

Nu se stabileste niciodata de catre instanta un termen precis de plata pentru achitarea unei sulte.Astfel cum ati fost sfatuit mergeti la Executorul Judecatoresc pentru a formula notificare prin care stabiliti dvs.un termen de plata a sultei si apoi procedati cu ajutorul executorului la executarea debitorului dvs.
Puteti convoca debitorul la o mediere, in care sa stabiliti de comun acord un termen, sau mai multe, pentru ca acesta sa plateasca sulta. In acest fel evitati cheltuielile de executare silita. Daca nu plateste la data stabilita, mergeti la executor, cu hotararea investita in prealabil.
In orice caz, aveti grija ca termenul sa nu depaseasca 3 ani de la data la care hotararea a ramas irevocabila (desi ma gandesc ca nu vreti sa asteptati 3 ani...).
Cu stima,
Av. Niculescu-Gorpin
buna seara domnule Mihai, vizavi de sulta, se mai poate face ceva cu aceasta, stabilita intr-un partaj succesoral de prin 1988? cu stima!
bonicol, utilizator
Ce sa se mai faca?
S-a si prescris.
ralu21 a scris:

Puteti convoca debitorul la o mediere, in care sa stabiliti de comun acord un termen, sau mai multe, pentru ca acesta sa plateasca sulta. In acest fel evitati cheltuielile de executare silita. Daca nu plateste la data stabilita, mergeti la executor, cu hotararea investita in prealabil.
In orice caz, aveti grija ca termenul sa nu depaseasca 3 ani de la data la care hotararea a ramas irevocabila (desi ma gandesc ca nu vreti sa asteptati 3 ani...).
Cu stima,
Av. Niculescu-Gorpin

Da ...da ...exact ..chemati debitorul la o mediere ...sa ia si mediatorul Mihai GRIGORE un onorariu muncit!=D>
Multumesc doamna avocat pentru sfat!:)