Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit pe profit trim 1/2011
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit pe profit trim 1/2011

buna dimineata,

Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine cu o problemuta. Sunt noua in contabilitate si as avea si eu ajutor in privinta calculului imp/profit.
Am venituri totale > cheltuieli totale. Spre exemplu: vt=1000 si ct=500. Eu fac asa:
1000-500=500, 500*16%=80. 80 declar si platesc conform decl 100. Este bine asa?

Va multumesc anticipat!
Buna ziua.

conform cod fiscal:
Profitul impozabil se calculează ca diferenţă între veniturile realizate din orice sursă şi cheltuielile efectuate în scopul realizării de venituri, dintr-un an fiscal, din care se scad veniturile neimpozabile şi la care se adaugă cheltuielile nedeductibile. La stabilirea profitului impozabil se iau în calcul şi alte elemente similare veniturilor şi cheltuielilor potrivit normelor de aplicare.
Deci atentie si la celelalte elemente (venituri neimpozabile, chelt. nedeductibile, chelt. deductibile limitat)............
Multumesc!
In cadrul acestei societati nu am chelt nedeductibile sau deductibile limitat si nici venituri neimpozabile. Este o societate mica.
In acest caz, este bine cum procedez?

Va multumesc!