Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale puncte de lucru
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

puncte de lucru

Exista vreo reglementare legala care sa interzica deschiderea unui punct de lucru privind vanzarea en-detail pe langa un depozit de desfacere en-gros ?? La ambele se vand practic aceleasi tipuri de produse.
Nu, nu este nici o interdictie legala.
ContSters202274, utilizator
Conditia este doar sa fie autorizat atat comertul cu ridicata cat si cel cu amanuntul.
nu se pot desfasura in ACEEASI locatie (acelasi sediu/punct de lucru) activitati de vanzare cu ridicata si cu amanuntul.
Da, asa este nu se pot desfasura in aceasi locatie, dar utilizatorul Kem zicea ca spatiile se gasesc unul langa altul.
Si oricum sa nu uitam ca in operatiunile de comert cu ridicata, in conformitate cu Codul CAEN Rev. 2, punctul G, intra si operatiunile de import-export unde marfa pe care o importi sau o exporti nu este obligatoriu s-o depozitezi undeva, ea poate pleca direct de la producator, sau se poate distribui direct la beneficiar, tu nefacand altceva decat documentele.
Ca atare sub acest aspect pot exista la acelasi punct de lucru comert cu amanuntul si comert cu ridicata.
ContSters202274, utilizator