Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Impozit 2011
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Impozit 2011

Buna ziua!

Va rog sa ma luminati si pe mine referitor la un aspect...

...in anul 2009 am infiintat un SRL si dupa realizarea balantului s-a constatat un venit important, fapt pentru care s-a achitat un impozit pe profit destul de consistent.
In anul 2010 acest SRL a inregistrat pierdere si conform legislatiei din perioada respectiva, chiar si in aceasta situatie, s-a achitat acelasi impozit pe profit ca si in anul 2009.

2011 a inceput cu o mica pierdere dar se pare ca lucrurile devin pozitive pe fiecare luna ce trece...

Intrebarea mea este: se mai poate recupera/compensa in vreun mod impozitul platit in 2010, impozit care nu mi se pare corect a se plati ?¿

Multumesc anticipat!

afirmatia ca lucrurile devin pozitive trebuia cuprinsa intre ghilimele ? daca da, atunci puteti compensa de la un an la altul... daca nu, atunci veti plati impozit pe profitul corespunzator anului in curs.Oricum, daca aveti un contabil bun, stie ce trebuie facut.
multumesc pentru raspuns;

contabilul meu imi spune ca acest impozit, achitat pe 2010 la nivelul anului 2009, in conditiile amintite, nu-l voi putea recupera/compensa niciodata...
afirmatia ca lucrurile devin pozitive trebuie inteleasa, ca va fi un profit minim, cat sa nu fie zero, cum se compenseaza daca in 2011 exista:
a) venit zero
b) pierdere
c) profit mai mic decat in 2009
Multumesc!
Nu era obligatoriu sa declarati pt trim IV 2009 inca o data suma din trim III 2009 decit daca nu se definitiva ex financiar pina in 25.02.2010. Exista varianta de a alege intre doua modalitati de declarare a impozitului pe trim IV: fie se declara si platea inca o data trim III si se definitiva ex fin (se depunea decla 101) pina in 25.04.2010, fie nu se declara deloc impozit profit in trim IV si se depunea decl 101 pina in 25.02.2010.
Posibil ca nu ati cunoscut existenta acestor doua variante.

Faptul este deja consumat si va trebuie solutii. In orice caz, impozitul platit (suma acestuia se regaseste in declaratia 101 a anului 2009) in plus se recupereaza.

a. nu aveti nimic de plata in 2011 si cereti compensare cu alte obligatii catre stat (ex cotele salariale), iar daca nu exista alte obligatii se poate solicita restituirea sumei.
b. ca la a
c. compensarea impozitului de plata din 2011 se face in mod automat cu acel impozit platit in plus la 2009. La fel puteti solicita restituirea sumei platite in plus, urmind ca apoi sa faceti platile reprezentind impozit profit la termenele de plata din 2011.

Pentru a sti cu exactitate suma platita in plus solicitati fisa pe platitor.
Pentru restituire vedeti art 117 din Codul de procedura fiscala.
Va multumesc si va apreciez pentru profesionalitate.
...o sa urmez sfatul si voi solicita fisa pe platitor.
numai bine!:D
panty a scris:

Buna ziua!

Va rog sa ma luminati si pe mine referitor la un aspect...

...in anul 2009 am infiintat un SRL si dupa realizarea balantului s-a constatat un venit important, fapt pentru care s-a achitat un impozit pe profit destul de consistent.
In anul 2010 acest SRL a inregistrat pierdere si conform legislatiei din perioada respectiva, chiar si in aceasta situatie, s-a achitat acelasi impozit pe profit ca si in anul 2009.

2011 a inceput cu o mica pierdere dar se pare ca lucrurile devin pozitive pe fiecare luna ce trece...

Intrebarea mea este: se mai poate recupera/compensa in vreun mod impozitul platit in 2010, impozit care nu mi se pare corect a se plati ?¿

Multumesc anticipat!

Parerea mea este urmatoarea:
In 2009, ati realizat profit si ati platit impozitul aferent acestui profit.
In 2010, ati inregistrat pierdere si ati platit impozitul minim corespunzator grilei in care v-ati incadrat in functie de veniturile realizate in 2009 (nicidecum un impozit egal cu cel din anul 2009).
In 2011, in conditiile in care veti realiza profit, baza de calcul a impozitului va fi urmatoarea:
Profit 2011 - Pierderea fiscala 2010

Pierderea fiscala 2010 = Pierderea contabila 2010 - Cheltuielile nedeductibile 2010 - Cheltuielile cu impozitul pe profit 2010 (impozitul minim)

In concluzie, impozitul minim platit in cursul anului 2010, nu se recupereaza.

Daca in 2010 ati platit un impozit pe profit mai mare decat impozitul minim pe care erati obligat sa-l platiti, in conditiile in care pe parcursul intregului an ati inregistrat pierderi, faceti regularizarile in contabilitate si veti recupera diferenta la urmatoarele termene de plata a impozitului pe profit.
Ana Muntianu, Consultant fiscal