Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit profit dec 2009
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit profit dec 2009

Buna ziua am urmatoarea situatie:
trim 1-profit- 11749 declarat si platit
trim 2-profit-15371 declarat si platit
trim 3-profit-9290 declarat si platit
trim 4-pirdere-2289 in decl.100 am declarat 0
nu stiu cum sa inregistrez pierderea din trim.4#-o
Identic cu inregistrarea privind I/p nu ca puneti sumele cu minus

Daca ati depus D 100 la T4 atunci trebuia in declaratie sa apara acelasi impozit de la T3, urmand ca odata cu D101 sa faceti regularizarile)
Multumesc pentru parere ,dar ma intereseaza mai mult cum fac inregistrarea cu pierderea din trim.4
Identic cu inregistrarea privind I/p nu ca puneti sumele cu minus

Daca ati depus D 100 la T4 atunci trebuia in declaratie sa apara acelasi impozit de la T3, urmand ca odata cu D101 sa faceti regularizarile)

Coca 2302 a mentionat expres ca a depus decl 100 pe 0, astfel aveti obligatia sa depuneti declaratia 101 pana la data de 25.02.2010 si astfel se va efectua regularizarea in functie de impozitul rezultat.
Se face articolul contabil:

691 = 441 cu valoarea negativa rezultata din calcul.

Contul 441 va avea sold debitor (este cont bifunctional, da?) suma respectiva urmand a fi recuperata din impozitul datorat in 2010.
Multumesc frumos ,dar mai am o problema am incercat sa fac decl.101 si nu imi ia data de la sfarsitul declaratiei in loc de data 25.02 imi ia 25.01.Ce spuneti de problema asta cred ca trebuie sa platesc forfetar pentru trim 4 chiar daca pe tot anul am iesit pe profit.