Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit profit 2009 pierdere 2008
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit profit 2009 pierdere 2008

Ajutor pt.urmatoarea situatie
1. pierdere 2008
2.trim.i 2009 -pierdere
trim.ii 2009 -pierdere - se declara impozitul minim 717 lei
trim.iii 2009-pierdere - se declara impozitul minim 1075 lei
trim.iv 2009 -profit - impozitul pe profit este mai mic decat cel minim

in aceasta situatie cum se declara in 100 si 101 ?

Daca a-ti efectuat plăţi trimestriale – completati pentru impozitul pe profit pe trimestrul IV 2009, formularul 100 „Declaraţie privind obligaţiile de plată la bugetul general consolidat” şi plătiti până la 25 ianuarie 2010, o sumă egală cu impozitul calculat şi evidenţiat pentru trimestrul III 2009, preluându-se la rândul 1 ,,Suma datorată”, suma înscrisă la rândul 2 ,,Suma de plată”, din declaraţia pentru trimestrul III 2009, urmând ca plata finală a impozitului pe profit pentru anul fiscal 2009, să se facă până la 25 aprilie 2010 – data stabilită ca termen limită pentru depunerea declaraţiei 101 ,,Declaraţie privind impozitul pe profit.
In cazul dumneavoastra in formularul 100, la suma datorata veti trece 1075, urmand ca apoi sa completati declaratia 101, asa cum a-ti declarat prin decl.100.
O zi buna!
Si atentie! A aparut versiunea 1.0.3 la decl 100.102.103.
Iar pentru 101 a aparut o declaratie in format pdf ,,intelligent'', la fel vor fi si situatiile financiare anuale pentru 2009.
Multumesc ! Am completat la suma datorata 1075 si la minim 0
zic si eu ATENTIE !

Impozitul MINIM pt.trimestrul 4 nu se declara prin D100, in NICIO VARIANTA.

Exista mentiune distincta in D101 , cap.II rd.9 unde se declara.

In varianta declararii prin D100 se dubleaza suma datorata in fisa pe platitor.
Am depus 100 declarand impozitul la nivel de trim.iii si a trebuit sa trec la suma datorata impozitul minim (1075) ,la impozit minim 0 ...pe declaratie a aparut:
1.datorata 1075
1.1.impozit minim 0
2.de plata 1075 .

Asa au spus cei de la finante ca e corect ,ca altfel da eroare programul lor.........