Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... accident rutier - vatamare corporala - rog ajutor :(
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

accident rutier - vatamare corporala - rog ajutor :(

In urma cu aprox. o luna, traversam un oras, si in dreptul unei trecere de pietoni vad pe partea dreapta (tin sa precizez ca drumul avea o singura banda pe sensul de mers), pe trotuar, o fata de etnie rroma, impreuna cu 2 copii mici.. am incetinit incadrandu`ma in normele de rigoare, crezand ca vor sa traverseze, dar vazand ca nu au aceasta intentie, am lasat masina sa "curga" mentinand viteza admisa apropierii trecerii de pietoni. Cu aprox 1 metru inainte de trecere am observat cum unul din copii a luat`o la fuga angajandu`se in traversare. Nemai avand timp de reactie l`am lovit, am coborat din masina, am constatat ca avea o leziune la picior si un TCC deschis , am parasit locul accidentului transportandu`l la spital care era in imediata apropiere, si pentru ca nu sunt vinovat, si plus de asta victima a suferit un TCC sunt obligat sa o transport la spital, dupa care m`am intors la locul accidentului, am pozitionat masina cum era, am anuntat politia, si s`au constatat urmatoarele: mi s`a efectuat un dosar pe loc, s`au luat masuratori, am fost testat cu etilotestul in prezenta martorilor rezultatul fiind 0 , victima in varsta de 5 ani a fost transportata ulterior la spital, dupa ce am stat 4 ore la politie si am dat declaratii cu privire la cele intamplate (eu cu inca 2 martori din familie care se aflau in masina cu mine) vine respectivul shef de post si imi zice ca s`a intocmit un dosar, nu mi`a retinut permisul deoarece legea nu prevede asa ceva, mi s`a spus sa revin intr`o urmatoare zi pentru verificare tehnica a autovehicolului, si a ramas sa asteptam rezultatele de la spital. dupa aprox 1 luna sunt anuntat ca victima a iesit din spital, si ca are un certificat medico-legal de 25 zile... urma caruia cazul meu a intrat la art. 184, vatamare corporala din culpa. Mi s`a comunicat o data de intalnire pentru a discuta cu mama victimei, sa ne intelegem, ca totul sa se termine cu bine. Tin sa precizez ca in procesul verbal constatat de ei, nu scria nimik despre gravitatea faptei si persoanele invinuite, scria doar ceea ce au constatat ei.. sau pv`ul acela se face abia acum cand a iesit din spital? scuze nu ma prea pricep... posibil sa nu fi fost o expertiza ? :| Intr`un final imi cer scuze daca am omis ceva, insa vreau sa aflu.. avand in vedere ca am "de`a face" cu niste persoane de etnie rroma (precizez ca sunt genul care nu au bani si sunt cu bautura in fapta - nu am nimic cu rromii si nu fac discriminari) mi`e cam frica de suma pe care or sa o ceara la "negociere" .. sa zicem ca eu nu accept suma, ce se poate intampla? unde se ajunge? daca nu mi-a fost retinut permisul , inseamna ca eu sunt vinovat? poate asigurarea (RCA) sa intervina pentru plata? daca cumva se ajunge in instanta, pot actiona pe faptul ca victima e minora , stare materiala slaba, incident facut intentionat, sau neatentia persoanei cu care se afla (sora mai mare a acesteia) ? singura chestie e ca mi-e cam frica de ce o sa aud la acea negociere.. e bine sa imi angajez un avocat pentru a merge la negociere ? precizez ca sunt student deci cu o stare materiala nu f. buna. Va multumesc pentru intelegere si mii de scuze pentru modul relatat, si daca am omis ceva, dar inca sunt in stare de shoc, un sfat bun ar fi de mare folos.
Ideal ar fi ca la acea negociere sa nu mergeti singur; va puteti astepta sa va intampine toata familia tiganeasca si ma gandesc ca veti face fata cu greu. In acelasi timp, e bine sa mergeti la asiguratorul RCA cu actele pe care le detineti si sa anuntati producerea acestui eveniment, sa aveti un nr. de inregistrare de acolo si sa ii invitati si pe ei sa participe la o asemenea discutie.
E posibil sa va refuze si, in aceasta situatie, va sugerez sa mergeti cu parintii copilului accidentat la firma pentru ca ei sa declare ce pretentii au.
Daca, in cel mai rau caz, pretentia lor va fi exagerata si se va ajunge in instanta, asiguratorul trebuie introdus in proces, pentru ca acesta va plati toate sumele pe care le va acorda instanta cu titlu de daune materiale si morale.
In concluzie oricum ar fi, tot trebuie sa despagubesc , chiar daca nu am nici o vina, nu?
nuuuu, dvs. prin avocat trebuie sa scoateti culpa eexclusiva a partii vatamate, astfel nu ar mai fi de ce sa dati despagubiri. practic copilul neatent a sarit in fata masinii, fara sa se asigure, chiar daca era la trecere de piet. interesant este cu ce viteza rulati.
eu cred ca ati avea sanse de castig. nu e cazul sa-i despagubiti fiindca se arunca in fata masinii cu intentie cu scopul de a primi despag. sau fara intentie. persoana care il insotea poarta toata vina.
av. vasilescu
MYRA CIMPEAN , Avocat
Sunteti chemati la Politie in incercarea de a va impaca. Impacarea inlatura raspunderea penala, in acest caz.
Sunt convins ca suma pe care o vor cere nu este rezonabila. In acest caz se va instrumenta un dosar care nu va ajunge in instanta intrucat tehnic se poate dovedi ca vinovatia apartine in exclusivitate copilului.
Astept vesti bune.
faptul ca politistii au efectuat cercetarea la fata locului este un lucru normal, intrucat acestia s-au sesizat din oficiu, insa acestia, fara plangerea prealabila a partii vatamate nu pot lua nicio masura impotriva dumneavoastra, intrucat, in cazul infr. de vatamare corporala din culpa, actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a pers. vatamate, iar impacarea, ori retregerea plangerii inlatura raspunderea penala. politistii puteau sa va retina permisul de conducere pe durata cercetarilor, insa, probabil seful de post a considerat ca aceasta masura nu este necesara. eu consider ca aspectele pe care le-ati sesizat fac ca fapta savarsita de dvs. sa nu intruneasca elementele constitutive ale infr. prev. si ped. de art. 184 C.pen.,fapt ce implica neinceperea urmaririi penale impotriva dvs., acest lucru fiind posibil printr-o buna aparare pregatita de dvs., respectiv cu ajutorul unor martori.
parerea mea este ca nu se merita sa dati bani pentru ca partea vatamata sa-si retraga plangerea ,intrucat chiar daca se va incepe urmarirea penala impotriva dvs.,dosarul nu are cum sa ajunga in instanta, deoarece fapta savarsita de dvs. nu prezinta gradul de pericol social al unei infr., iar soluita va fi scoaterea de sub urmarire penala si inlocuirea raspunderii penala cu una din sanctiunile cu caract administrativ prev de art. 91 C.pen.