Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Avocat-inregistrare in registrul operatorilor ...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Avocat-inregistrare in registrul operatorilor intracomunitari?

Buna ziua,
Stie cineva daca un cabinet de avocatura care este neplatitor de TVA si emite o factura unei firme din Europa trebuie sa se inregistreze in prealabil in registrul operatorilor intracomunitari?
nu este necesar
CODUL FISCAL

Art. 158^2*)
Registrul operatorilor intracomunitari

(2) La data solicitării înregistrării în scopuri de TVA potrivit art. 153 sau 153^1 persoanele impozabile şi persoanele juridice neimpozabile vor solicita organului fiscal competent şi înscrierea în Registrul operatorilor intracomunitari dacă intenţionează să efectueze una sau mai multe operaţiuni intracomunitare, de natura ce-lor prevăzute la alin. (1).

Deci, nefiind platitor de TVA, rezulta ca nu este necesar.
ContSters193759, utilizator
Depinde. Mare atentie la :
ART. 153^1

Înregistrarea în scopuri de TVA a altor persoane care efectuează achiziţii intracomunitare sau pentru servicii

(1) Are obligaţia să solicite înregistrarea în scopuri de TVA, conform prezentului articol:
...........................................................................................
b) persoana impozabilă care are sediul activităţii economice în România, neînregistrată şi care nu are obligaţia să se înregistreze conform art. 153 şi care nu este deja înregistrată conform lit. a) sau c) sau a alin. (2), dacă prestează servicii care au locul în alt stat membru, pentru care beneficiarul serviciului este persoana obligată la plata taxei conform echivalentului din legislaţia altui stat membru al art. 150 alin. (2), înainte de prestarea serviciului;