Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... La cate zile de concediu am dreptul?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

La cate zile de concediu am dreptul?

Lucrez cu jumatate de norma(4 h) la un call center.De la inceputul anului nu mi-am luat nicio zi de concediu.As dori sa stiu la cate zile de concediu am dreptul in momentul acesta si cu cat timp inainte trebuie sa anunt ca doresc concediu avand in vedere ca planificare pentru zile in care fiecare sa isi ia concediul nu am vazut in firma asta.Va multumesc
Numarul zilelor de concediu este precizat in contractul individual de munca. Daca nu exista o planificare discutati cu seful direct.
Va multumesc.O seara buna!
Cubic a scris:

Lucrez cu jumatate de norma(4 h) la un call center.De la inceputul anului nu mi-am luat nicio zi de concediu.As dori sa stiu la cate zile de concediu am dreptul in momentul acesta si cu cat timp inainte trebuie sa anunt ca doresc concediu avand in vedere ca planificare pentru zile in care fiecare sa isi ia concediul nu am vazut in firma asta.Va multumesc

Numarul minim de zile de CO trebuei sa fie de 21 zile lucratoare ... Efectuarea concediului de odihnă se realizează în baza unei programări colective sau individuale stabilite de angajator cu consultarea sindicatului sau, după caz, a reprezentanţilor salariaţilor, pentru programările colective, ori cu consultarea salariatului, pentru programările individuale. Programarea se face până la sfârşitul anului calendaristic pentru anul următor.
Va rog sa-mi spuneti daca este corect sa apara in statul de salarii efectuarea a 2 zile de concediu? Angajatul are chemare din co si si-l va efectua intr-o luna ulterioara.
Multumesc!
1. Da, este corect. In statul de plata apare asa cum este in realitate.
2. Daca a efectuat numai 2 zile de CO, 2 zile apar si in statul de plata.
3. Numai astfel se demonstreaza chemarea din CO.