Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Teren - parcela
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Teren - parcela

Proprietarul unei suprafete de teren poate vinde o anumita parcela daca nu exista un CF separat pentru parcela respectiva? Adica, poate sa aiba dezmbembrarea facuta pe parcele, fara a le fi inscris in CF-uri individuale? In acest caz, daca se efectueaza vanzarea, cumparatorul ar trebui sa inscrie el parcela respectiva in CF (adica o inregsitreaza direct in CF pe numele lui - fara ca proprietarul initial sa fi facut CF separat pe parcela respectiva). Este posibil asa?
Va multumesc mult

Trebuie act de dezmembrare, intabularea parcelelor rezultate din dezmembrare si abia apoi poate proceda la instrainarea uneia sau unora dintre ele.