Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Ajutor va rog .. am circulat cu o masina radiata
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Ajutor va rog .. am circulat cu o masina radiata

noaptea trecuta m-a oprit un echipaj al politie rutiere pe colentina , eu conducand o masina cu numere de germania. dupa ce le-am aratat actele ( asigurare , talon + permis ), politisti m-au informat ca masina ar fi radiata in germania ( fara nici o solicitare prin statia la biroul politie rutiere ) si totodata intocmindu-mi dosar penal si suspendandu-mi permisu. am scris o declaratie si am semnat un proces verbal fara a mi se oferii o copie dupa acestea. politistii mi-au facut copii xerox dupa actele masinii ( returnandu-mi originalele ) si mi-au eliberat o dovada de circulatie provizorie pe 15 zile , tin sa precizez ca nici numerele de inmatriculare nu le-au retinut. ce se poate face in cazul meu ? multumesc anticipat.
daca v-au facut dosar penal, o sa aveti timp sa demonstrati nevinovatia...dvs. stiati ca masina este radiata?
nu trebuiau neaparat s-o verifice, poate o aveau ei de mai mult timp in "vizor"
avokitten a scris:

daca v-au facut dosar penal, o sa aveti timp sa demonstrati nevinovatia...dvs. stiati ca masina este radiata?
nu trebuiau neaparat s-o verifice, poate o aveau ei de mai mult timp in "vizor"

nu am stiut ca e radiata , in vizor nu avea cum sa fie pt ca nu sunt din bucuresti. problema e ca nu am niciun act de vanzare-cumparare cu persoana de la care am cumparato? astept un sfat practic, multumesc
Pe talonul nemtesc din cate stiu exista o data a expirarii si pe numerele provizorii de germania in partea dreapta a lor , pe fond rosu e trecuta ziua, luna si anul expirarii....probabil ca asa v-au "citit"
ionutz05cti a scris:

Pe talonul nemtesc din cate stiu exista o data a expirarii si pe numerele provizorii de germania in partea dreapta a lor , pe fond rosu e trecuta ziua, luna si anul expirarii....probabil ca asa v-au "citit"

nu erau numere de zoll , erau numere normale ...
lamest a scris:

avokitten a scris:

daca v-au facut dosar penal, o sa aveti timp sa demonstrati nevinovatia...dvs. stiati ca masina este radiata?
nu trebuiau neaparat s-o verifice, poate o aveau ei de mai mult timp in "vizor"

nu am stiut ca e radiata , in vizor nu avea cum sa fie pt ca nu sunt din bucuresti. problema e ca nu am niciun act de vanzare-cumparare cu persoana de la care am cumparato? astept un sfat practic, multumesc

Acum stii ca autoturismul a fost radiat din evidente. Va trebui s-o inmatriculez in Romania. Dar pentru asta iti trebuie un contract de vanzare-cumparare. Incheie acest contract cu persoana de la care ai cumparat-o. daca nu vrea apeleaza la justitie.