Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... am nevoie de o lamurire
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

am nevoie de o lamurire

in data de 8 septembrie am fost oprita de pol rutiera si aveam de doua zile numerele provizorii expirate si o programare la RAR abia peste doua saptamani. s-a inceput urmarirea penala iar eu din 20 dec 2008 am circulat cu o dovada de la politie pana acum cand dosarul a fost solutionat si am primit o amenda administrativa pe care am si platit-o numai ca la pol mi-au luat dovada si au scris pe ea ca permisul imi este suspendat ptr urmatoarele 90 de zile. este corect si in situatia data mai exista vreo cale de atac? multumesc
Art. 102 din Codul rutier prevede:

(3) Constituie contravenţie şi se sancţionează cu amenda prevăzută in clasa a IV-a de sancţiuni şi cu aplicarea sancţiunii complementare a suspendării exercitării dreptului de a conduce pentru o perioadă de 90 de zile săvarşirea de către conducătorul de autovehicul sau tramvai a următoarelor fapte:
a) conducerea sub influenţa băuturilor alcoolice, dacă fapta nu constituie, potrivit legii, infracţiune;
b) conducerea vehiculului cu defecţiuni grave la sistemul de franare sau la mecanismul de direcţie, constatate de poliţia rutieră impreună cu specialiştii Registrului Auto Roman;
c) neoprirea la trecerea la nivel cu calea ferată cand barierele sau semibarierele sunt coborate ori in curs de coborare sau cand semnalele cu lumini roşii şi/sau sonore sunt in funcţiune;
d) nerespectarea dispoziţiilor prevăzute la art. 35 alin. (3);
e) depăşirea cu mai mult de 50 km/h a vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv şi pentru categoria din care face parte autovehiculul condus, constatată, potrivit legii, cu mijloace tehnice omologate şi verificate metrologic.
NOUL COD RUTIER
Infractiuni si pedepse
Art. 84
Nerespectarea dispozitiilor privind circulatia pe drumurile publice,
care intruneste elementele constitutive ale unei infractiuni, atrage
raspunderea penala si se sanctioneaza potrivit prezentei ordonante
de urgenta.
Art. 85
(1) Punerea in circulatie sau conducerea pe drumurile publice a unui
autovehicul sau tramvai, neinmatriculat sau neinregistrat, se
pedepseste cu inchisoare de la unu la 3 ani.
(2) Punerea in circulatie sau conducerea pe drumurile publice a unui
autovehicul sau tramvai cu numar fals de inmatriculare sau de
inregistrare se pedepseste cu inchisoare de la unu la 5 ani.
Art. 96
(1) Sanctiunile contraventionale complementare au ca scop
inlaturarea unei stari de pericol si preintampinarea savarsirii
altor fapte interzise de lege si se aplica prin acela si
proces-verbal prin care se aplica si sanctiunea principala a amenzii
sau avertismentului.
(2) Sanctiunile contraventionale complementare sunt urmatoarele:
a) aplicarea punctelor de penalizare;
b) suspendarea exercitarii dreptului de a conduce, pe timp limitat;
Art. 106
(1) Pana la expirarea perioadei de suspendare a exercitarii
dreptului de a conduce, conducatorul de autovehicul si tramvai
trebuie sa se prezinte la serviciul politiei rutiere care il are in
evidenta, pentru verificarea cunoasterii regulilor de circulatie,
dupa cum urmeaza:
b) cand fapta a fost urmarita ca infractiune prevazuta de prezenta
ordonanta de urgenta,
iar instanta de judecata sau procurorul a dispus inlocuirea
raspunderii penale cu una dintre sanctiunile cu caracter
administrativ prevazute la art. 91 din Codul penal;

Art. 111
(1) Permisul de conducere sau dovada inlocuitoare a acestuia se
retine in urmatoarele cazuri:
a) la cumularea a cel putin 15 puncte de penalizare;
b) cand titularul acestuia a savarsit una dintre infractiunile
prevazute la art. 85, art. 86 alin. (2), art. 87 alin. (1), (2), (4)
si (5), art. 89 alin. (1), art. 90 alin. (1) si la art. 92 alin. (3)
si (5);
Alegeti si corelati aceste prevederi cu situatia Dv.
Ati fost prinsa in flagrant si acum suportati consecintele.
Aveti sanse minime de a ataca in acest moment. Daca sunteti dispusa(financiar) apelati la sfaturile unui avocat.
TARCHILA ELENA a scris:

mai exista vreo cale de atac? multumesc

De atac... nu-prea! Incercati eventual o reducere de suspendare cu o cerere de clementa la Sefu' Politiei:((
Totusi..... In Codul rutier nu este prevazuta nicio sanctiune pentru circulatia cu numere provizorii expirate, ci numai pentru circulatia cu un autovehicul neinmatriculat sau cu numere false.
Va doresc numai bine