Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... am nevoie de o lamurire
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

am nevoie de o lamurire

in data de 8 septembrie am fost oprita de pol rutiera si aveam de doua zile numerele provizorii expirate si o programare la RAR abia peste doua saptamani. s-a inceput urmarirea penala iar eu din 20 dec 2008 am circulat cu o dovada de la politie pana acum cand dosarul a fost solutionat si am primit o amenda administrativa pe care am si platit-o numai ca la pol mi-au luat dovada si au scris pe ea ca permisul imi este suspendat ptr urmatoarele 90 de zile. este corect si in situatia data mai exista vreo cale de atac? multumesc
cioan a scris:

Totusi..... In Codul rutier nu este prevazuta nicio sanctiune pentru circulatia cu numere provizorii expirate, ci numai pentru circulatia cu un autovehicul neinmatriculat sau cu numere false.
Va doresc numai bine

De regula ,se interpreteaza ca fiind autovehicul neinmatriculat cel care nu are numar (macar) provizoriu valabil.
Puteti sustine ca este inmatriculat?
multumesc ptr sfaturi! pe mine m-a intrigat ca politistul caruia i-am dat actele prin care dosarul de la parchet a fost inchis, a suspendat permisul fara sa faca macar un proces verbal si a scris doar cu un pix pe dovada cu care circulasem pana atunci, fara un proces verbal fara nimic.