Forum Discuţii juridice Executare silită restanta mai mare de 1000 de zile
Discuție deschisă în Executare silită

restanta mai mare de 1000 de zile

va rog frumos daca ma puteti ajuta cu un raspuns.am o restanta de 700 de lei pe care ma chinui de vreo 3 ani sa o termin.acum in ultimele luni am platit cate putin tinand cont ca nu am loc de munca.au inceput sa ma sune sa ma ameninte cu executorul judecatoresc k o sa vina astazi.au voie sa faca chestia asta ?nu trebuie sa ma instiinteze printr-un ordin judecatoresc?vin direct acasa doar k ti-au spus pprin telefon?va rog sa-mi raspundeti k sunt speriata eu stau cu parintii si nu vreau sa se sperie
trebuie sa solicite incuviintarea executarii silite.
verificati pe noulportal.just.ro la judecatoria de care apartineti -> dosare - daca s-a solicitat incuviintarea executarii silite de catre creditor. Introduceti numele dvs in casuta "parte" si vedeti.
In mod normal nu se poate veni asa. Trebuia sa primiti o somatie din partea executorului.
Doar executarea silita prin poprire se face fara somatie dar si atunci executorul este obligat sa va instiinteze despre masura luata
nu am gasit nimicasta ce inseamna?
mihjuli, utilizator
poate sa-mi inchida oricand contul?in ultima scrisoare pe care am primit-o de la ei scrie ca dosarul meu a fost trimis catre divizia de expertiza si investigatie a restantelor bancare. pot sa ma trezesc cu executorul judecatoresc la usa fara sa primesc acasa o instintare?
in mod categoric nu.