avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 888 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit profit - recuperare pierdere
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit profit - recuperare pierdere

O societate comerciala inregistreaza la finele lui 2010, 3000 ron pierdere,evidentiata in declaratia 101.La sfarsitul primului trimestru din 2011,inregistreaza profit 1000 ron.Intrebare: se impoziteaza acum acei 1000 ron profit si se achita impozitul pana la 25 aprilie ? Corect este ca impozitarea sa fie facuta dupa recuperarea pierderii,consider.
Ultima modificare: Joi, 21 Aprilie 2011
office.carmen, utilizator
Cel mai recent răspuns: ContSters110607 , utilizator 18:13, 21 Aprilie 2011
pierderea de la 2010 o veti recupera din profitul urmatorilor 7 ani.si nu din profitul din trim.I 2011.deci trebuie sa platiti 160 lei impozit profit pana la 25.04.2011.
Era vorba de niste vorbe in contradictoriu care intre timp,s-au aliniat,intre noi,cativa colegi,si reprezentanti ai finantelor,asistenta contribuabili,mai bine spus.
Firma NU achita acum,in aprilie,nimic,recupereaza pierderea si de abia dupa ,va fi impozitata si va achita impozit pe profit.
Ni s-a confirmat parerea de catre o persoana competenta in finante,infirmand parerea,incorecta,a persoanei de la asistenta contribuabili.
Ati procedat bine domana Carmen. Acest lucru il gasiti in codul fiscal. Pierderea se recupereaza la fiecare termen de plata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit profit vio58 vio58 In luna aprilie firma inregistreaza o pierdere de 1250 ron,in luna mai profit de 1832 ron ,in luna iunie profit de 453 ron.Intrebare :care este profitul care ... (vezi toată discuția)
Impozit blu_angel blu_angel Buna ziua! Am solicitat fisa sintetica la administratie in 29.03.2011 sa vad cum stau cu imp/profit deoarece am depus doua decl. 101 pana in 25.02.2010. Cea ... (vezi toată discuția)
Recuperare pierdere gabi.b gabi.b In perioada ianuarie 2010- septembrie 2010 am obtinut profit si am platit imozit de 16% pe profit. In perioada octombrie 2010- decembrie 2010 am avut ... (vezi toată discuția)