Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit profit - recuperare pierdere
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit profit - recuperare pierdere

O societate comerciala inregistreaza la finele lui 2010, 3000 ron pierdere,evidentiata in declaratia 101.La sfarsitul primului trimestru din 2011,inregistreaza profit 1000 ron.Intrebare: se impoziteaza acum acei 1000 ron profit si se achita impozitul pana la 25 aprilie ? Corect este ca impozitarea sa fie facuta dupa recuperarea pierderii,consider.
office.carmen, utilizator
pierderea de la 2010 o veti recupera din profitul urmatorilor 7 ani.si nu din profitul din trim.I 2011.deci trebuie sa platiti 160 lei impozit profit pana la 25.04.2011.
Era vorba de niste vorbe in contradictoriu care intre timp,s-au aliniat,intre noi,cativa colegi,si reprezentanti ai finantelor,asistenta contribuabili,mai bine spus.
Firma NU achita acum,in aprilie,nimic,recupereaza pierderea si de abia dupa ,va fi impozitata si va achita impozit pe profit.
Ni s-a confirmat parerea de catre o persoana competenta in finante,infirmand parerea,incorecta,a persoanei de la asistenta contribuabili.
Ati procedat bine domana Carmen. Acest lucru il gasiti in codul fiscal. Pierderea se recupereaza la fiecare termen de plata.