Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Actiune in pretentii
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Actiune in pretentii

Dupa primirea hotararii la judecarea in fond, pot introduce o actiune in pretentii astfel incat sa completez ceea ce nu-mi convine la hotararea primita ?
Daca nu sunteti multumita de hotararea instantei de fond, puteti exercita calea de atac impotriva acelei hotarari, apel sau recurs.
...pai nu as vrea sa mai achit 50 % din taxa de timbru judiciar...
Sau oricum, daca actionez in judecata in alt dosar, platesc ?
Daca deschideti un alt dosar veti achita taxa judiciara de timbru in functie de valoarea obiectului cererii.
Deci, este mai dezavantajos...
Dar se poate totusi ?...stiam ca nu se poate redeschide un alt proces pe aceeasi tema...sau nu stiam bine
Daca este vorba de o completare a primei actiuni, se poate, pentru ca nu este acelasi obiect.
In cazul in care a doua actiune are acelasi obiect ca prima, va fi invocata exceptia autoritatii de lucru judecat.