avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1633 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Actiune in pretentii
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Actiune in pretentii

Dupa primirea hotararii la judecarea in fond, pot introduce o actiune in pretentii astfel incat sa completez ceea ce nu-mi convine la hotararea primita ?
Cel mai recent răspuns: romascanu , moderator 07:22, 22 Aprilie 2011
Daca nu sunteti multumita de hotararea instantei de fond, puteti exercita calea de atac impotriva acelei hotarari, apel sau recurs.
...pai nu as vrea sa mai achit 50 % din taxa de timbru judiciar...
Sau oricum, daca actionez in judecata in alt dosar, platesc ?
Daca deschideti un alt dosar veti achita taxa judiciara de timbru in functie de valoarea obiectului cererii.
Deci, este mai dezavantajos...
Dar se poate totusi ?...stiam ca nu se poate redeschide un alt proces pe aceeasi tema...sau nu stiam bine
Daca este vorba de o completare a primei actiuni, se poate, pentru ca nu este acelasi obiect.
In cazul in care a doua actiune are acelasi obiect ca prima, va fi invocata exceptia autoritatii de lucru judecat.

Alte discuții în legătură

Instanta respinge cererea de chemare in judecata, insa se pronunta doar pe un capat de cerere geo-vem geo-vem Am avut doua capete de cerere la un fond contencios si instanta nu sa pronuntat decat pe unul singur respingandumi cererea ,iar pe al doilea nici un cuvant ... (vezi toată discuția)
Actiune cu doua capete de cerere principale solutionate printr-o singura hotarare dar atacabile diferit . instanta a calificat o singura cale de atac pentru toata hotararea. ce se va intampla? fnik fnik Se formuleaza o singura actiune cu 2 capete principale de cerere. Prin hotarare, instanta de fond se pronunta cu privire la fiecare capat de cerere, cu ... (vezi toată discuția)
Cum pot solicita îndreptarea erorii efectuate de instanță privind calculul la plata cheltuielilor de judecată pe care pârâtul trebuie să mi le plătească? _Alin_ _Alin_ Cum se procedeaza repararea erorii cauzate de instanta la plata cheltuielilor de judecată? Mentionez ca in momentul cand am introdus actiunea in judecată, ... (vezi toată discuția)