Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Talon de pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Talon de pensie

Buna seara, tatal meu a depus dosarul de pensie anticipata pe 01.01.2011. Astazi i-a sosit talonul, insa nu a sosit decizia de pensionare, astfel incat nu stim care este valoarea pensiei pentru o luna.
Suma primita este cu siguranta o diferenta din urma, insa nu intelegem pe ce perioada. Pe talon scrie luna 04/11. Sa inteleg ca suma este pensia aferenta lunilor ian-martie sau include si ceva din aprilie?

va multumesc si Paste fericit, cu sanatate tuturor!
1. Ar fi bine sa mergeti dvs. la Casa de Pensii sa cereti decizia de pensionare.
2. In mod sigur pe talon este suma pensiilor lunare de la data admiterii la pensionare pana in luna aprilie, inclusiv.
spring1 a scris:
Suma primita este cu siguranta o diferenta din urma, insa nu intelegem pe ce perioada. Pe talon scrie luna 04/11. Sa inteleg ca suma este pensia aferenta lunilor ian-martie sau include si ceva din aprilie?

Suma ar fi de la data deschiderii drepturilor de pensie (adica de la data cand indeplinea conditiile pentru a beneficia de pensie) pana la data cand decizia de pensie a fost pusa efectiv in plata.

Daca tatal dvs. a primit un talon roz, cuantumul pensiei este la "drepturi" iar diferentele de pensie la... "diferente". :) Daca diferentele au fost comunicate cu mandat gri, nu aveti cum sa va dati seama care este cuantumul pensiei.
Gabriela Pintea a scris:

Daca tatal dvs. a primit un talon roz, cuantumul pensiei este la "drepturi" iar diferentele de pensie la... "diferente". :) Daca diferentele au fost comunicate cu mandat gri, nu aveti cum sa va dati seama care este cuantumul pensiei.

Mandatul este unul gri, asa ca va merge la Casa de Pensii pentru a intra in posesia deciziei.
Avand in vedere ca nu a primit decizia, dar a incasat banii sositi pe acest talon, mai poate beneficia de dreptul de a refuza pensia in cele 30 zile de la data comunicarii deciziei?

multumesc
Cele 30 de zile decurg de la data cand vi s-a comunicat decizia de pensionare, cand ati semnat de primirea ei.