Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie

Buna ziua,
mama mea are pensie pentru limita de varsta de 704 lei si pensie de invaliditate de 375 lei. Astazi a primit o decizie prin care i se spune ca incepand cu data de 01.01.2011 pensia de invaliditate se transforma in pensie pentru limita de varsta si ca o sa aibe total drepturi de 364 lei.
Pe document scrie si citez:

"Ca urmare a recalcularii drepturilor de pensie, in conformitate cu prevederile Legii nr 263/2010, pensionarului i se stabilesc urmatoarele drepturi:
- o pensie de asigurari sociale: 364 lei
Data inscrierii la pensie: 01.09.1986
Plata drepturilor se va face incepand cu data de 01.01.2011
Date care au condus la stabilirea drepturilor de pensie:
Varsta standard de pensionare prevazuta de Legea nr 263/2010
Varsta standard de pensionare in sistemul public 58 ani 05 luni

Stagiul de cotizare
-Stagiul complet de cotizare prevazut de Legea 263/2010 26 ani 10 luni
- Total stagiu de cotizare realizat 29 ani 04 luni 26 zile
Din care:
-sector de stat
- in gr I 0 ani 0 luni 0 zile
- in gr II 0 ani 0 luni 0 zile
- conditii speciale 0 ani 0 luni 0 zile
- conditii normale 7 ani 04 luni 04 zile
- sectorul agricol 0 ani 0 luni 0 zile

Stagiu asimilat 22 ani 00 luni 22 zile

Puncte realizate ( Cu Sp.V. in perioada 03.1970 - 03.1992)
- Numar total puncte realizate 13.31144
- Punctajul mediu anual_0.49608, din care majorare prevazuta de O.U.G nr 209/2008
Valoarea punctului de pensie 732.80 lei. Cuantumul pensiei 364 lei.
Total drepturi 364 lei
Motivare: Incepand cu 01.01.2011 pensia pentru invaliditate se transforma in pensie pentru limita de varsta conform prevederilor Art82 din Legea nr 263/2010 si a dispozitiilor art 136 din Normelor de aplicare a Legii 263/2010, aprobate prin H.G. nr 257/2011"

Va rog frumos sa ma ajutati sa inteleg aceasta decizie, in loc de pensia pentru limita de varsta o sa primeasca doar pe cea de invaliditate?

Va multumesc frumos!
pirvuralucam, utilizator
Mama a primit si va primi:
-O indemnizatie de handicap accentuat in valoare de 375 lei
-O pensie de limita de varsta in valoare de 704 lei.
Pensia la acest moment este de 628 de lei, dar va primi indemnizatia minima pentru pensionari in suma de 704 lei.
Pensia de invaliditate trebuia transformata in pensie de limita de varsta inca din lunile septembrie-noiembrie 2008, in functie de luna nasterii, aprilie - mai 1950.
Carp Mircea, utilizator
In cazul acesta, va rog frumos sa imi spune-ti ce reprezinta decizia respectiva, ce reprezinta suma de 364 lei, este o suma ce o va primii in plus fata de pensia pentru limita de varsta si cea de invaliditate?
Eu v-am spus ce va primi.
Diferentele apar de la valoarea punctului de pensie.
0,49608x732,8=364 lei
0,49608x1265=628 lei
Va multumesc mult de tot!