Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Decizie acordare pensie de invaliditate 35 ron
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Decizie acordare pensie de invaliditate 35 ron

Buna ziua,
O sa va arat mai jos o decizie de pensie de invaliditate in care rezulta o pensie de 35 de ron pentru care va intreb daca este corect stiind ca prin octombrie anul trecut pe caz de boala se facea pesnie de minim 350 ron fara sa fi lucrat o zi.
Nu inteleg si va rog daca ma puteti ajuta cu raspuns poate am sansa la contestatie.(mentionez ca persoana in cauza este caz real de boala,cocxartroza pe ambele picioare spre protezare,hernie de disc, probleme cu inima, handicap grad 2)

Este corecta decizia sau pot face contestatie???????

Casa teritoriala de pensii 101 - BUZAU
Decizia nr... din data 21.01.2014
privind acordarea pensiei de invaliditate
(cod pansie N22)
CNP titular...........
A. Urmare examinarii actelor din dosarul de pensionare inregistrat la nr...din 18.12.2013, in baza Legii nr.263/2010 se admite ca pensionare a solicitanului.........de zex F,nascuta....... si se stabilesc urmatoarele drepturi:

B.-pensie de asigurari sociale..........35 lei
- indemnizatie pt insotitor...............0 lei
Total drepturi:.............................35 lei
Drepturile au fost stabilite incepand cu data de 18.12.2013

C. Plata drepturilor se va face incepand cu data:18.12.2013
Demiciliu/resedinta..Mun.Rm Sarat, jud Buzau.......

D.Date care au condus la stabilirea drepturilor de pensie:
1.Varsta la data pensionarii 54 ani 5 luni
2.Data emiterii deciziei medicale 18.12.2013
3.Cauza invaliditatii ART.68ALIN(1) LIT.C) + ART.73
4.Varsta la data emiterii deciziei medicale 54 ani 5 luni
5.Stagiu de cotizare necesar 25 ani 0 luni
6.Varsta standard de pensionare in sistem public 61 ani 5 luni
7.Varsta standard de pensionare in sistemul militar 0 ani 0 luni
8.Varsta de pensionare penstru limita de varsta 61 ani 5 luni

E. Stagiul complet de cotizare prevazut de lege pentru:
1.sistemul public-conditii normale de munca 31 ani 5 luni
2.sistemul public-conditii speciale de munca ani luni
3.sistemul militar 0 ani 0 luni

F.Stagiul total de cotizare realizat 1 ani 10 luni 2 zile

G.Stagiul potential acordat 0 ani 0 luni 0 zile

H.Puncte realizate
1.Numar total puncte realizate 1.34573
2.Punctajul mediu anual 0.04540 din care:
-aferent indicelui de corectie 0.00257
-aferent stagiului de cotizare din sistemul agricol 0.00000
-aferent indicelui de corectie (agricol) 0.00000

I. Valoarea punctului de pensie : 762.1 lei

Motivare:
prezenta decizie este insotita de originalul cartii de munca.........

Pensia de invaliditate acordata in conf. cu L263/2010
Anexa cuprinzand elementele detaliate care au condus la stabilirea pensiei face parte integrata din prezenta decizie.
Conform art.149 alin (1) din legea nr 263/2010, decizia de pensie poate fi contestata in termen de 30 de zile de la comunicare , la comsia de contestatii competenta conform legii. Contestatia de depune la casa teritoriala/sectoriala de pensii emitenta. Conform art.149 alin(4) din legea 263/2010, decizia de pensionare necontestata in termen este definitiva.

Anexa la decizie............
F. stagiul total de cotizare realizat
a.Stagiul total de cotizare realizat, din care: 1 an 10 luni 2 zile
1.In sistemul public, din care : 1 an 10 luni 2 zlie
-in conditii normale de munca 1 an 10 luni 2 zlie
-in conditi deosebite de munca 0 ani 0 luni 0 zile
-in conditii speciale de munca 0 ani 0 luni 0 zile
-in gr.I (legea nr.3/1977) 0 ani 0 luni 0 zile
-in gr.II (legea nr.3/1977) 0 ani 0 luni 0 zile
-stagiu aferent grupe/conditii de munca 0 ani 0 luni 0 zile
-perioade asimilate 0 ani 0 luni 0 zile
-in sistem agricol 0 ani 0 luni 0 zile
-din care,suprapunere cu sistemul public 0 ani 0 luni 0 zile
-din care, suprapunere cu sistemul public+militar 0 ani 0 luni 0 zile

2.In sistemul militar, din care: 0 ani 0 luni 0 zile
-in conditii normale de munca 0 ani 0 luni 0 zile
-in conditii deosebile de munca 0 ani 0 luni 0 zile
-in conditii speciale de munca 0 ani 0 luni 0 zile
-in alte conditii de munca 0 ani 0 luni 0 zile
-perioade asimilate 0 ani 0 luni 0 zile
-stagiu aferent conditii de munca 0 ani 0 luni 0 zile

3.D.L nr.118/1990 -stramuatre 0 ani 0 luni 0 zile
-priz/dep/priv.libertate 0 ani 0 luni 0 zile

4.Stagiu suplimentar aferent D.L nr118.1990 0 ani 0 luni 0 zile

5.stagiu aferent per. de incapacitate temporara de munca 0 ani 0 luni 0 zile

6.spor aferent decretului nr.112/1965 0 ani 0 luni 0 zile

7.stagiu aferent altor situatii 0 ani 0 luni 0 zile

8.stagiu sistem neintegrat 0 ani 0 luni 0 zile

b.Stagiu potential 0 ani 0 luni 0 zile

H. Numar total puncte realizate
Numar total puncte realizate 134573, din care :
1.-nr puncte realizate in sistemul public-conditii normale de munca 118047
2.-nr puncte realizate in sistem public-cond speiale de munca 0.00000
3.-nr puncte realizate aferent stagiului de cotizare din sistemul agricol 0.00000
4.-nr puncte realizate in sistemul militar 0.00000
5.-nr puncte corespunzatoare pensiei suplimenatare 0.16526
6.-nr puncte aferente stagiului potential 0.00000
7.-nr puncte suplimenatre pentru grupe/conditii de munca 0.0000

procent majorare art.11 alin(3) din legea nr 80/1995 0%

In atentia beneficarilor de pensie de invaliditate!
conform art.114 alin.(1) din legea nr.263/2010, pensia de invaliditate I sau II se suspenda perioada in care beneficarul se regaseste in una dintre situatiile prevazute la art.6 alin.(1) pct. I, II sau IV, cu axceptia consilierilor locali sau judeteni.
Conform art.114 alin.(1) lit.f) din legea 263/2010, pensia de invaliditate gradul III se suspenda pe perioada in care beneficiarul se regaseste in una dintre situatiile prevazute la art.6 alin (1) pct.I sau II, depasind jumatate din programul normal de lucru al locului de munca respectiv.

andreearm a scris:
O sa va arat mai jos o decizie de pensie de invaliditate in care rezulta o pensie de 35 de ron pentru care va intreb daca este corect stiind ca prin octombrie anul trecut pe caz de boala se facea pesnie de minim 350 ron fara sa fi lucrat o zi.

Știți greșit. Se plătește o indemnizație socială în valoare de 350 de lei, nu se stabilește o indemnizație în acest cuantum. Începând din 2010, pensia socială minimă garantată de 350 de lei se numește ”indemnizație socială pentru pensionari”.

În toate cazurile, drepturile de pensie se calculează în funcție de veniturile și stagiile realizate. Dacă rezultă un cuantum al pensiei mai mic de 350 de lei, beneficiarul de pensie va primi și diferența până la 350 lei. Și în situația prezentată de dvs. domnul / doamna în cauză are o pensie stabilită de 35 de lei, și i se vor plăti efectiv 350 lei în fiecare lună.
Imi puteti da un raspuns informativ in functie de ce mai stiti,va rog......

Multumesc
Multumesc de informatie!
Deci nu mai trebuie sa primeasca nicio instiintare si pentru diferenta pana la 350 ron? sau trebuie sa mai fac alte demersuri? ca nu as vrea sa piarda (din cauza situaiei precare de sanatate si a nevoii de bani pentru medicamente).
Multumesc anticipat!
Doamna poate să stea liniștită întrucât nu trebuie să facă niciun demers. Va primi lunar 350 de lei. Diferența dintre 350 și 35 de lei va fi evidențiată pe talonul de pensie.
Multumesc mult de informatii!

O zi frumoasa tutror!

Cu stima,
Andreea Marin