avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 403 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie pentru limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie pentru limita de varsta

Beneficiez de pensie de invaliditate din 28.07.2010 si doresc sa stiu cand voi trece la pensie pentru limita de varsta.
-nascut iulie 1967
-am lucrat ca civil 6 ani si 8 luni conditii speciale
-am lucrat ca civil 11 luni conditii normale
-ca militar 15 ani si 6 luni conditii speciale
-armata 1an si 4 luni
-scoala militara 6 luni
total stagiu de cotizare realizat conform deciziei :35 ani si11 luni din care spor aferent conditiilor de munca =11 ani si nr. puncte stagiu potential=0
Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: ContSters183851 , utilizator 13:24, 24 Ianuarie 2012
Intrebarea dvs. este foarte, foarte interesanta si va spun de la inceput ca nu am pretentia ca raspunsul meu sa fie cel corect.

Presupun ca drepturile de pensie vi le-a deschis casa de pensii a sistemului militar. Problema este ca dvs. nu ati realizat stagiul minim de cotizare in specialitate de 18 ani si 10 luni prevazut in anexa 6 a Legii nr. 263/2010. In aceste conditii nu veti putea trece la pensie pentru limita de varsta la implinirea varstei standard de pensionare prevazuta in anexa 6 a Legii nr. 263/2010, ci va fi avuta in vedere varsta standard prevazuta in anexa 5 a acestui act normativ, varsta care este de 65 de ani.

Intrucat ati realizat stagiul complet de cotizare de 35 de ani si avand in vedere ca ati lucrat 22 de ani in conditii speciale, varsta standard de pensionare se reduce cu 11 ani. Asta inseamna ca puteti trece la pensie pentru limita de varsta la implinirea varstei de 54 de ani.
Multumesc pentru raspuns si pentru profesionalismul d-stra.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Data pensionare limita de varsta seneca399 seneca399 Sunt nascut in mai 1961,am 31 ani vechime in munca din care 9 ani in grupa a II-a.de munca Incepand cu 1 martie 2013 sunt pensionar invaliditate gr.III. La ce ... (vezi toată discuția)
Cu cat se reduce varsta standard de pensionare pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta? pandele1 pandele1 Sunt nascut in data 15.01.1957 cu un stagiu total de cotizare de 43 ani si 11 luni, din care 21 ani in grupa I in procent de 100% si 1 an conditii speciale in ... (vezi toată discuția)
Indeplinire conditii de pensionare gelax2005 gelax2005 Buna ziua, Sunt nascut 19.11.1956 sex M. Am lucrat in grupa I 16 ani si 2 luni si in grupa II 8 ani 9 luni 16 zile, apoi in conditii deosebite 2 ani si 9 ... (vezi toată discuția)