Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie pentru limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie pentru limita de varsta

Beneficiez de pensie de invaliditate din 28.07.2010 si doresc sa stiu cand voi trece la pensie pentru limita de varsta.
-nascut iulie 1967
-am lucrat ca civil 6 ani si 8 luni conditii speciale
-am lucrat ca civil 11 luni conditii normale
-ca militar 15 ani si 6 luni conditii speciale
-armata 1an si 4 luni
-scoala militara 6 luni
total stagiu de cotizare realizat conform deciziei :35 ani si11 luni din care spor aferent conditiilor de munca =11 ani si nr. puncte stagiu potential=0
Multumesc anticipat.
Intrebarea dvs. este foarte, foarte interesanta si va spun de la inceput ca nu am pretentia ca raspunsul meu sa fie cel corect.

Presupun ca drepturile de pensie vi le-a deschis casa de pensii a sistemului militar. Problema este ca dvs. nu ati realizat stagiul minim de cotizare in specialitate de 18 ani si 10 luni prevazut in anexa 6 a Legii nr. 263/2010. In aceste conditii nu veti putea trece la pensie pentru limita de varsta la implinirea varstei standard de pensionare prevazuta in anexa 6 a Legii nr. 263/2010, ci va fi avuta in vedere varsta standard prevazuta in anexa 5 a acestui act normativ, varsta care este de 65 de ani.

Intrucat ati realizat stagiul complet de cotizare de 35 de ani si avand in vedere ca ati lucrat 22 de ani in conditii speciale, varsta standard de pensionare se reduce cu 11 ani. Asta inseamna ca puteti trece la pensie pentru limita de varsta la implinirea varstei de 54 de ani.
Multumesc pentru raspuns si pentru profesionalismul d-stra.