Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... plangere penala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

plangere penala

Buna dimineatza.Numele meu este Bogdan si am sa va relatez o scurta intamplare petrecuta ieri.Am plecat impreuna cu sotia, la cumparaturi,cu masina.Ajunsi in parcarea hypermarketului carrefur am observat o masina care parasea un loc de parcare.Am astaptat pana a iesit de pe locul de parcare apoi am semnalizat stanga si m-am incadrat pt a parca.Am observat ca la o distanta de aproximativ 3metri un barbat se postase pe acel loc si gesticula din maini.In continuare am oprit masina la aprox 50 de cm de el l-am claxonat ,moment in care el s-a apropiat de masina ,s-a urcat cu genunchii pe capota si a inceput sa mi loveasca cu pumnii parbrizul ,facandu l praf pe partea soferului.Am sunat la politie,echipajul a ajuns imediat,am mers la circa ,am dat declaratii fara sa depun si plangere penala impotriva lui. Intrebarea care v-o adresez si la care va rog sa mi raspunde ti este urmatoarea:Astazi pot sa ma duc sa i depun plangere penala in conditiile in care declaratiile s -au redactat exact cum s a intamplat evenimentul,am patru martori si declaratia am dat-o in jurul orei 17?(mentionez ca ieri am dat o la pace si mi a achitat contravaloarea parbrizului)#-o
aveti posibilitatea depunerii plingerii penale si astazi....
Dar cu ce scop? daca omul si-a achitat prejudiciul?
Ptr. ca azi-noapte l-am visat pe agresor cum ma fugarea si nu puteam sa scap de el!.M-am interesat astazi si am aflat ca am 60 de zile in care pot sa i depun plangerea.
Intr-adevar, plangerea prealabila se depune in trermen de 2 luni de la data la care ati stiut cine este faptuitorul( nu 60 de zile).
Insa imi permit sa va spun ca visul dvs. poate fi doar consecinta intamplarii despre care ne-ati povestit si care evident v-a marcat si care nu presupune ca faptuitorul are sa va urmareasca ...
Insa faceti cum doriti.Succes.
Am obligatia morala de a depune plangerea penala pt ca la urmatorul act pe care l v a comite sa fie deja in evidenta organelor si astfel acest insp sef vamal care se crede D-zeu sa fie incarcerat!