Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am condus fiind sub influenta alcoolului
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am condus fiind sub influenta alcoolului

care ar fi pedeapsa cea mai mica?
se anuleaza permisul?

crys_to_all, utilizator
Cu " fata curata" nu prea sunt sanse.
Se va intocmi dosar penal si probabil o sa fiti condamnat cu suspendare.
La valoarea mentionata,indiferent de tehnica aplicata,chiar daca folositi aditivi,cu fata curata nu iesiti
Este fapta sub incidenta legii penale,a carui solutionare ramane in sarcina instantei ,
dupa analizarea probelor administrate si a apararii dvs
Chiar daca erati doar sub influienta alcoolului si tot nu scapati fara o sanctiune. Daca nu sunteti recidivist s-ar putea sa scapati cu o sanctiune cu suspendare si cu permisul cel putin suspendat pana la expirarea condamnarii daca nu cumva si mai mult.
goe_07 a scris:

La valoarea mentionata,indiferent de tehnica aplicata,chiar daca folositi aditivi,cu fata curata nu iesiti
Este fapta sub incidenta legii penale,a carui solutionare ramane in sarcina instantei ,
dupa analizarea probelor administrate si a apararii dvs

Pai, care o fi valoarea pentru ca user-ul nu a indicat-o ?

Indicati valoarea aratata de etilotest sau /si valoarea probelor biologice pentru a vi se da un raspuns la obiect
Radu Gabrian, Mediator
alcoolemia a fost de 0,75 in aerul pur expirat si de 1.65 la prima proba de sange iar la a doua proba a fost de 1.45