Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire - vreau sa vand
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire - vreau sa vand

Buna ziua!

Iata urmatoarea problema: Suntem 4 mostenitori ai unui imobil in oras. Toti vrem sa vindem mai devreme sau mai tarziu, dar eu sunt singurul presat de timp care vrea sa vanda acum. Pot sa ii fortez pe ceilalti sa accepte vanzarea acum? Ipotetic la un pret mai mic decat am putea sa obtinem peste 3 - 4 ani?

Multumesc!
Puteti solicita instantei iesirea din indiviziune, cu scoaterea imobilului la vanzare. Doar ca, fiind vorba de un proces, poate sa dureze.
Incercati sa vorbiti cu ceilalti mostenitori daca sunt de acord sa va plateasca acum dumneavoastra partea, adica sa va cumpere ei partea acum si apoi in viitor, cand vor dori, sau vanda ei imobilul. Contravaloarea partii dumneavoastra se va stabili proportional, la pretul pietii de acum.
De ce ar dura procesul? Exista vreun argument care ar putea sa fie in defavoarea mea la judecata?

adutescu a scris:

Puteti solicita instantei iesirea din indiviziune, cu scoaterea imobilului la vanzare. Doar ca, fiind vorba de un proces, poate sa dureze.
mb3_48900, utilizator
Unul din coproprietari nu are cum sa-si permita sa cumpere partea mea. Ar refuza.

george_neagu a scris:

Incercati sa vorbiti cu ceilalti mostenitori daca sunt de acord sa va plateasca acum dumneavoastra partea, adica sa va cumpere ei partea acum si apoi in viitor, cand vor dori, sau vanda ei imobilul. Contravaloarea partii dumneavoastra se va stabili proportional, la pretul pietii de acum.
Christos a inviat !
Procesul poate sa dureze in masura in care trebuie facuta expertiza asupra imobilului pentru iesirea din indiviziune , ar putea fi nemultumiti ceilalti mostenitori , ar putea fi vicii de proceduta etc... toate acestea putand duce la tergiversarea acestuia ...cu atat mai mult cu cat nu exista interes din partea celorlalti mostenitori in acest sens ...