Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Neintelegeri in vanzarea unei proprietati comune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Neintelegeri in vanzarea unei proprietati comune

Vreau sa vand o proprietate (am 6/8 din proprietate) si persoana cu 2/8 nu vrea sa vanda. Ce posibilitati am in acest caz? Multumesc!
Puteti vinde cota dvs. parte de 6/8 sau puteti solicita in instanta iesirea din indiviziune, atribuirea intregului bun in proprietatea dvs. exclusiva urmand ca dvs. sa achitati coproprietarului contravaloarea a 2/8 din imobil si apoi puteti vinde in calitate de proprietar exclusiv.
Multumesc de raspuns. Daca aleg a doua varianta, cat ar trebui sa-i platesc? La valoarea ceruta de el, la valoarea pietei sau la o valoare calculata de instanta?
La valoarea stabilita de instanta, daca nu va intelegeti altfel.
Cam cat ar dura un astfel de proces? Si care ar fi costurile? Multumesc!
Incercati sa va rezolvati problema inafara instantei -la mediator. In instanta dureaza destul de mult si presupune cheltuieli destul de insemnate