Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Construire garaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Construire garaj

Buna ziua,doresc sa construiesc un garaj pe amplasamentul unei anexe(locuiesc la curte si sunt singur in curte).Acea anexa are rol de magazie si este in planul cadastral al imobilului,eu doar o demolez din motive tehnice si construiesc un garaj pe acelasi amplasament,numai ca as dori ca amprenta la sol a noi constructi sa fie putin mai mare(max 3m patrati) decat cea a constructiei vechi.Eu pot sa realizez demolarea vechi constructi si construirea garajului intr-un termen foarte scurt de 3-4 zile(constructie metalica+panouri sandwich).Intrebarea mea este,daca in acest interval nimeni nu sesizeaza autoritatiile cu privire la ce fac eu acolo,pe viitor pot fi tras la raspundere.Sau daca sunt surprins de catre un control al autoritatiilor in timpul executiei ce sanctiuni risc(stiu ca pentru acest tip de constructie trebuie proiect si autorizatie de constructie,dar in Buc dureaza foarte mult pana se obtine totul legal.Daca amenda nu este foarte mare si nu ma pun sa o demolez ?
Riscati atit amenda cit si demolarea constructiei ridicata fara avizele necesare
va sugerez sa faceti demersuri pt obtinerea autorizatiei de constructie.riscati demolarea garajului.
aveti 3 ani termen sa nu va reclame cineva...
valitinu a scris:

aveti 3 ani termen sa nu va reclame cineva...

De unde acest termen?
Autorizatia de construire si autorizati de demolare, trebuie sa existe ,prin L.50/1991.Ba mai mut, pot spune ca se da amenda si esti obligat sa intri in legalitate-, intr-un termen dispus de organul constatator., deci tot trebuie obtinuta autorizatia respectiva. Ca sa nu aveti vreo problema, intrebati la departamentul urbanism, asa ca din intamplare, care ar fi solutia corecta.
@liamic43, in termen de 3 ani daca nu primesti reclamatie, control... nu mai poate nimeni sa se lege de tine, asta trebiue sa dovedesti data cand ai construit, modificat sau demolat ceva.