Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita pe raza sectorului 2
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita pe raza sectorului 2

Buna ziua,

Judecatoria sector 2 a admis o incuviintare executari silite pe un contract de credit care il aveam intarziat, dar in incheierea de sedinta a specificat faptul ca executarea se face pe raza sectorului 2. Ce sa inteleg de aici ca daca eu am un contract de munca inregistrat in tara in Maramures de ex, ei nu imi pot pune proprire pana nu obtin si un titlu executoriu de la o judecatorie din Maramures?
Sau daca am un cont bancar deschis la o agentie din Cluj nu imi pot pune oprire pe acel cont? Pentru ca nu inteleg.

Va multumesc.
Executarea silita se realizeaza asupra bunurilor dvs mobile,imobile drepturi de natura salariala.
Astfel in baza unui titlu executoriu dispus de instanta din Bucuresti,poate fi desfasurata excutarea silita asupra bunurilor imobile detinute de catre debitor si in alta localitate
Nu este necesara obtinerea unui titlu executoriu de la o judecatorie din localitatea unde se executa debitorul
Posibil ca dvs sa nu cunoasteti etapele si procedura executarii silite si sa confundati executarea silita cu iincuviintarea executarii silite ,care se dispune de catre instanta la cererea executorului judecatoresc
goe_07 a scris:

Executarea silita se realizeaza asupra bunurilor dvs mobile,imobile drepturi de natura salariala.
Astfel in baza unui titlu executoriu dispus de instanta din Bucuresti,poate fi desfasurata excutarea silita asupra bunurilor imobile detinute de catre debitor si in alta localitate
Nu este necesara obtinerea unui titlu executoriu de la o judecatorie din localitatea unde se executa debitorul
Posibil ca dvs sa nu cunoasteti etapele si procedura executarii silite si sa confundati executarea silita cu iincuviintarea executarii silite ,care se dispune de catre instanta la cererea executorului judecatoresc

Nu prea este asa. In baza incheierii respective, nu se poate incepe executarea decat pentru bunuri aflate in circumscriptia judecatoriei sectorului 2.
Pentru executarea unor bunuri aflate in alte circumscriptii trebuie ceruta incuviintarea judecatoriei competente.
pai daca domiciliul debitorului e in sectorul 2, cererea de executare depusa in bucuresti, executata de un executor de pe raza CAB, de ce nu ar putea pune poprire la Maramures. Pt ca executarea se face in Bucuresti, aici vin banii in cont, aici se distribuie. Ce zici de competenta la popriri?
Pe raza curtii de apel e competenta executorului, dar alta e competenta judecatoriei ca si instanta de executare. Sunt doua chestiuni total diferite. La poprire competenta e judecatoria de la sediul/domiciliul tertului poprit.
Adevarat ca in practica se da incuviintarea executarii silite prin poprire punct. Fara a selua in calcul tertul poprit, si se verifica doar sa fie domiciliul debitorului. Dar nu cred ca e o solutie corecta. In primul rand trebuie sa se analizeze daca intre debitor si tertul poprit exista raport juridic ce presupune existenta unei creante si/sau cont deschis ( in cazul in care tert poprit este banca) si - apoi sa se verifica daca sediul/domiciliul tertului poprit se afla pe raza respectivei judecatorii.
ContSters199098, utilizator
dar in practica asa merge treaba. Pui poprire lejer la un angajator sau la o banca :)