avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 645 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Furtul din necesitate ( foame)
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Furtul din necesitate ( foame)

As dori sa stiu daca in romania exista vreo lege in vigoare in baza careia poti fura mancare fara sa fii pedepsit ( din stricta necesitate) si in cantitati mici ( de ex un mar, un ou, un pachet de biscuiti ). Exista vreo expresie latina care sa exprime sau sa catalogheze acest tip de furt? Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Happyend , utilizator 12:35, 8 Noiembrie 2011
Oricat de mic ar fi obiectul luat, tot furt se numeste, si daca la inceput puteti scapa cu o amenda admin., continuund puteti ajunge la recidiva si puteti ajunge dupa gratii.
Indicat ar fi sa va gasiti un loc de munca!
Se pot retine circumstante atenuante, cu conditia sa se dovedeascva necesitatea.Altfel, furtul se pedepseste indiferent ca bunul luat este mai important sau unul de mai mica importanta.
Motivatia furtului , valoarea infima a acestuia , recuperarea prejudiciului , recunoasterea faptei ,constituie doar circumstante atenuante , care pot fi avute in vedere la stabilirea unui cuantum mai mic al pedepsei sau la stabilirea modului de executare al acesteia.
Sunt situatii in care datorita valorii mici a prejudiciului sau din alte cauze se poate constata lipsa de pericol social a faptei ,urmand ca procurorul in baza art.18/1 c.pen sa dispuna aplicarea unei amenzi administrative
As vrea sa vad o sentinta penala cu condamnare la inchisoare pentru furtul unui ou,pachet de biscuiti,conserva.chiar daca sa repetat de 100 de ori.

Eu personal cunosc,-si nu un caz- de furt din hypermarket,in mod repetat,si a primit de 14 ori amenda administrativa.culmea,la acelasi procuror.

Nu exista o lege speciala pentru ``furt din lipsa de hrana``,dar exista posibilitatea sa nici nu se intocmeasca dosar penal.
frank_kvitta a scris:

As vrea sa vad o sentinta penala cu condamnare la inchisoare pentru furtul unui ou,pachet de biscuiti,conserva.chiar daca sa repetat de 100 de ori.

Eu personal cunosc,-si nu un caz- de furt din hypermarket,in mod repetat,si a primit de 14 ori amenda administrativa.culmea,la acelasi procuror.

Nu exista o lege speciala pentru ``furt din lipsa de hrana``,dar exista posibilitatea sa nici nu se intocmeasca dosar penal.

eu am vazut doua condamnari din care una la o pedepsa de 3 ani pentru o sticla de fanta si un pachet de orbit iar celalta de 1 an si 2 luni pentru ca a spart geamul unui chiosc si a luat o punga de zahar.
am mai vazut un dosar in care un fost detinut neavand unde sa se adaposteasca pe timp de iarna a spart geamul unui magazin si a luat vreo zece conserve dupa care a sunat la politie sa vina sa-l ridice. aceasta intamplare avand loc prin 1998 a fost arestat ca acum pentru un asemena prejudiciu sunt cercetati in stare de libertate.

Alte discuții în legătură

Furt cablu nelu1976 nelu1976 ce pedeapsa poate lua un individ care a fost prins furand cablu ....?mentionez ca mai avea si 1 an suspendare pentru tentativa de furt si era in perioada de 3 ... (vezi toată discuția)
Spargere geam - faptuitori sub influenta alcoolului, consecinte Gabriel1993 Gabriel1993 Buna Ziua numele meu este gabriel si am o mare problema . Acum cateva zile eram cu prieteni mei ( eram 3 + 1 minor ) intr-un bar am baut cateva pahare ne-am ... (vezi toată discuția)
Furt pe timp de noapte,adica magazin spart alis04 alis04 prietenul meu impreuna cu un alt baiat au fost prinsi cand au spart un magazin....nu aveau produsele la ei dar se aflau langa magazin.au recunoscut fapta si ... (vezi toată discuția)