Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Spargere geam - faptuitori sub influenta alcoolului, ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Spargere geam - faptuitori sub influenta alcoolului, consecinte

Buna Ziua numele meu este gabriel si am o mare problema . Acum cateva zile eram cu prieteni mei ( eram 3 + 1 minor ) intr-un bar am baut cateva pahare ne-am distrat ( ne-am imbatat calumea ) iar dupa acea am mers acasa . In drum spre casa din cauza alcolului ce ne-am gandit noi sa facem sa spargem un geam de la un chiosc de ziare zis si facut lam spart, iar dupa am fugit eu cu prietenul minor am ramas pe loc si le-am spus celor 2 sa nu se duca inapoi ca va aparea politia ceilalti doi sau dus sa ia cateva ziare zis si facut sau dus au loat au venit cu ele in fuga la noi ni le-au aratat iar dupa acea sau mai dus iara eu le-am spus sa nu se duca si sa mergem acasa .... eu am plecat in drum spre casa cu prietenul minor ne-am oprit la un magazin pentru a-mi cumpara tigari dupa cateva minute trece o masina de politie iar atunci mi-am dat seama ca se ducea direct acolo , mi-am revenit instant din betie si am realizat ce facusem . Pe ceilalti 2 prieteni care se dusese sa mai ia ii prinsese acolo ia luat la sectie si i-au pus sa dea declaratie ce sa intamplat si ce cautatu lunaga chioscul spart, problema este ca era un taximetrist care astepta in statie si a vazut toata intamplarea iar peste drumul alaturat era un magazin care avea camere de filmat...eu nu am fost sa dau declaratie la politie ca nu ma luat ..ce se intampla daca a depus plangere vanzatoare chioscului de ziare si daca o retrage eu voi pati ceva? Va rog frumos ajutati-ma urgent ! Ma scuzati pentru greserile facute..!!!
Daca este vorba de spart geamul si fara furt daca va intelegeti cu firma si platiti geamul puteti scapa cu bine.
Ar fi vorba doar de infractiunea de distrugere.
Cel care a spart geamul trebuie sa plateasca paguba.