avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil - administrator firma, ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil - administrator firma, dividende, actiuni

Buna ziua,

Stiu ca s-a mai discutat pe forum, insa in trecut, s-a mai tot schimbat legea cred si, in plus, am o intrebare mai complexa.

Sunt in concediu de paternitate (indemnizatie crestere copil).
1. Pot avea calitatea de administrator in propria firma (asociat unic)? Chiar si daca firma are activitate si are/nu are alti angajati?
2. Pot investi in actiuni pe piata de capital (burse)? Daca as avea profit din cumparare - vanzare, este o problema?
3. Pot beneficia de dividente din propria firma / alte firme cotate pe bursa?

Stiu ce legislatia face referire la veniturile profesionale. Nu am venituri prin contracte de munca, sunt administrator in firma fara a fi platit (am avut si functia de director, cu contract de munca intrerupt evident). Dividentele sunt venituri profesionale?

Am gasit multe raspunsuri contrare... ma puteti ajuta cu niste raspunsuri bazate pe legislatia actuala?

Va multumesc mult!
Ultima modificare: Luni, 25 Aprilie 2011
off_ro, utilizator

Alte discuții în legătură

Concediu pentru cresterea copilului si srl ramodim ramodim Buna ziua, Stiu ca s-a mai discutat pe forum, insa in trecut, s-a mai tot schimbat legea cred si, in plus, am o intrebare mai complexa. Sunt in ... (vezi toată discuția)
Daca sunt in ccc pot derula afaceri prin firma mea? CatalinBH CatalinBH Mentionez ca sunt doar proprietar, nu sunt eu administrator .Pot sa semnez facturi, contracte? (vezi toată discuția)
Actiuni dacia omul70 omul70 Detin actiuni [SOCIETATE] obtinute prin alocarea cupoanelor de privatizare din anul 1996. Doresc sa stiu care sunt posibilitatile de a le valorifica (vinde) ... (vezi toată discuția)