Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Daca sunt in CCC pot derula afaceri prin firma mea?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Daca sunt in CCC pot derula afaceri prin firma mea?

Mentionez ca sunt doar proprietar, nu sunt eu administrator .Pot sa semnez facturi, contracte?
Daca aceste'' afaceri'' va aduc venituri, nu mai sunteti compatibil sa mai primiti indemnizatia..., presupun ca este si locul de munca de la care a-ti adus dovada atunci cand v-ati depus dosarul pentru acordarea indemnizatiei...
P.S. din moment ce ar trebui sa fiti in concediu de paternitate, stati acasa si va ingrijiti copilul, nu mergeti la serviciu pentru a semna facturi, se va ocupa alta persoana de treburi admin. si de dispozitie pe oata perioada concediului... :)))
sebastian-barbulescu, utilizator
sebastian-barbulescu a scris:

Daca aceste'' afaceri'' va aduc venituri, nu mai sunteti compatibil sa mai primiti indemnizatia..., presupun ca este si locul de munca de la care a-ti adus dovada atunci cand v-ati depus dosarul pentru acordarea indemnizatiei...
P.S. din moment ce ar trebui sa fiti in concediu de paternitate, stati acasa si va ingrijiti copilul, nu mergeti la serviciu pentru a semna facturi, se va ocupa alta persoana de treburi admin. si de dispozitie pe oata perioada concediului... :)))

Ma gandesc si eu, oare...care ar fi baza legala pentru ca "proprietarul"...care nu este "administrator" (presupunem ca la o s.c.) ci probabil doar "actionar" (nu stim daca este chiar asociat unic, dar nu excudem varianta) sa nu mai primeasca "indemnizatia"...de paternitate, in conditiile in care, presupunem ca indeplineste conditiile legale pentru a o primi?

Altfel, nimic de zis, P.S.-ul este un sfat cat se poate de "umanitar".:)

Poate revine userul si ne ofera mai multe amanunte (in legatura cu faptul ca este proprietar...ce fel de proprietar-de exemplu, sau actionar, etc.); daca acesta se afla in concediu de paternitate (5 zile) sau concediu pentru ingrijirea copilului pana la implinirea varstei de 1-2 ani, pentru a nu primi raspunsuri offtopic.
nu , veniturile se declara indiferent din ce sursa sunt : chiri, dividente, pfa, etc se depun declaratii si figurati ca le realizati si atunci daca ati optat pentru un an va puteti intoarce la cateva luni pe piata si realiza orice fel de venit.
ovidiu7676, utilizator
1. Daca venitul dvs. se rezuma numai la dividende, iata ce spune Ordinul MMFPS 1474/2010:
- Dividendele obţinute de asociatul unic la o societate nu se iau în considerare la stabilirea veniturilor care se iau în calculul indemnizaţiei pentru creşterea copilului, conform prevederilor art. 2 alin. (1) şi art. 3 din OUG nr. 111/2010. Potrivit art. 65 alin. (1) lit. a) din Legea nr. 571/2003, cu modificările şi completările ulterioare, dividendele sunt venituri din investiţii, acestea se pot reinvesti, odată cu restul sumei obţinute ca profit care se utilizează de obicei tot pentru investiţii.
2. Asa ca daca nu obtineti alte venituri profesionale impozabile puteti beneficia in continuare de indemnizatia pentru CCC (chiar daca semnati facturi).
CatalinBH a scris:

Mentionez ca sunt doar proprietar, nu sunt eu administrator .Pot sa semnez facturi, contracte?

Ce e aia CCC?
Civilian Conservation Corps
Christchurch City Council
Clackamas Community College
Capital Community College
California Conservation Corps
Coconino Community College
City Colleges of Chicag
Copyright Clearance Center
Council of Conservative Citizens
Central Community College
Campus Crusade for Christ