Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu pentru cresterea copilului si SRL
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu pentru cresterea copilului si SRL

Buna ziua,

Stiu ca s-a mai discutat pe forum, insa in trecut, s-a mai tot schimbat legea cred si, in plus, am o intrebare mai complexa.

Sunt in concediu de maternitate (indemnizatie crestere copil).
1. Pot avea calitatea de administrator in propria firma (asociat unic)? Daca firma are activitate si nu are alti angajati?
2. Pot taia facturi ?
3. Pot beneficia de dividente din propria firma / alte firme cotate pe bursa?

Stiu ce legislatia face referire la veniturile profesionale. Nu am venituri prin contracte de munca, sunt administrator in firma fara a fi platit si fara a plati asigurari sociale pe firma (am avut si functia de inspector, cu contract de munca intrerupt evident). Dividentele sunt venituri profesionale?

Va multumesc mult!
Daca suntetu in CIC, puteti avea calitatea de administrator. Da puteti continua activitatea firmei. Puteti sa va distribuiti dividendele si sa le ridicati numai sa aveti deunde. Spor la treaba.
Va multumesc pentru raspuns!