Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... recuperare drepturi salariale, concediu,garantie in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

recuperare drepturi salariale, concediu,garantie in situatia existentei unei Notificari in care esti acuzat de frauda

Buna seara,
Incerc pe scurt sa va relatez situatia in care este fiul meu si sa va rog sa ma ajutati cu un sfat.S-a angajat la o firma care detine automate de cafea,ceai,lapte,etc. amplasate in diverse locatii in zona Moldovei.El este din Brasov,flotant in Focsani,a lucrat pe zona Focsani la o firma cu sediul principal in Suceava.A lucrat in luna martie.Cand a preluat postul, i s-a facut o predare primire de cartre un manager de zona si cel care pleca.A mers pe teren si a vizitat aproape toate automatele.Acestea s-au incarcat la maxim,deci au pornit de la un plin,sa zicem o cota "0"A primit masina,telefon de serviciu prin care citea contoarele aparatelor si facea transmisia datelor la centru.Cand i s-a predat masina in procesul verbal s-a specificat si trusa de scule pentru depanarea si intretinerea automatelor.Este in masina.Aici fiul meu a gresit ca nu a facut un inventar strict al acestor scule.Le-a gasit ravasite prin masina.A semnalat insa printr-un mail la sediu ca trusa nu continea toate sculele.Activitatea lui consta in a incarca automatele cu cafea,lapte,zahar,ceai,curatarea lor,servisarea unde era necesar ,transmiterea inregistrarilor la sediul din Suceava,scoaterea banilor si depunerea acestora la banca.Dupa ce a semnat contractul de angajare nu i s-a dat un exemplar motivandu-se ca dureaza cam doua saptamani pana obtine viza ITM-ului,.A inceput activitatea si au inceput discutiile cu banii de motorina dupa care trebuia sa astepte zilnic daca i se aprobau de la centru.Deci ziua lui de lucru incepea dupa ce obtinea acesti bani cu greu si discutii.Au inceput si problemele pe teren cu aparatele care sunt vechi,deteriorate.A gasit la un moment dat un aparat deschis.Curios banii coincideau cu citirea contorului.Cine si de ce l-o fi deschis?La un moment dat,intr-una din zile primeste un telefon de la managerul de zona sa se duca dupa marfa,undeva la o intersectie de drumuri unde v-a veni un camion.Acolo s-au adunat mai multi astfel de lucratori sa-si ridice marfa.Desi apoi masina a intrat in Focsani.A incercat sa-si faca treaba cu seriozitate dar nu a fost ajutat.Nu i se trimiteau piese de schimb,ceea ce scotea el din aparate si trimitea la sediu la servisare nu i se trimiteau in timp inapoi.Intre timp a primit o alta oferta de loc de munca si si-a depus demisia,cu preavizul in termen.In ultimile trei zile,impreuna cu managerul de zona si cu noul angajat (noua victima) s-a facut predarea primirea.Tot pe teren pe la fiecare aparat.Documentele ce le avea le-a pus intr-un plic sigilat si le-a dat managerului pentru a fi date la Suceava.In data de 15.04 trebuia sa i se trimita salariu prin card bancar.Nu i s-au introdus bani in cont,nu i s-a dat acea adeverinta ca a fost angajat,nu i s-a dat nici copia lui de contract de munca ci i s-a trimis o notificare cu o imputatie de toata splendoarea de aprox.3450 lei pentru o luna,suma impartita pe capitole astfel:bani incasati si nedepusi in banca;piese de schimb lipsa;obiecte de inventar lipsa si deteriorate;lipsa la marfa;Toate capitolele gestiunii si contabilitatii au fost acoperite prin "frauda" facuta de fiul meu intr-o luna.Scrisoarea a fost inregistrata in 15.04,plecata din Suceava in 19.04 si ajunsa in Brasov in 21.04.Incercand sa gasesc solutii prin forumul dvs.am gasit si pe alte forumuri articole despre aceasta faimoasa firma si de modul ei de operare.Sablonul a fost aplicat si fiului meu.In notificare este invitat in 28.04 sa se prezinte la Suceava pentru punctaj in contabilitate si pentru semnarea lichidarii si insusirea acestor imputatii.Intrebari:
1-Daca dupa punctaj nu ajunge sa anuleze in totalitate acele lipsuri imputate si nu semneaza ce i se poate intampla?Sunt nereguli majore in sistemul de lucru si de evidenta.
2-Va face plingere la ITM care oricum nu-l poate ajuta in recuperarea banilor si doar daca v-a fi amendata firma.Daca...Vom avea probabil dovada pentru Tribunal pentru recuperarea banilor.
3_nu s-au respectat prevederile OMFP 1753/2004 si a legii22/69 actualizata cu legea 54/94- i s-a retinut intreg salariu si garantia in intregime,nu s-a organizat comisie de inventariere si sa fie si el prezent.Numai actul acela de predare poate conduce la un calcul de inventar?Nu cred.
4-Cum putem deschide actiune pentru recuperarea salariului,drepturilor de concediu,garantia depusa in conditiile acestei notificari?
5-Cum si unde poate fi contestata aceasta notificare?
6-Articolele de pe net din care reiese "sablonul" de fraudare al angajatilor pot fi probe in proces?
7-Protectia consumatorului sau Inst.de Metrologie ne poate ajuta daca facem sesizare pentru verificarea automatelor in ce priveste sistemul de masurare al dozelor de cafea si al inregistrarii banilor?
Imi cer scuze ca am scris atat dar am inteles ca cu cat dau mai multe amanunte este mai bine pentru a putea obtine un raspuns mai la obiect.Poate sunt si multe intrebari.Daca mi se pot da si alte sfaturi in afara celor solicitate,multumesc anticipat.Pacat ca interziceti mentionarea numelor persoanelor juridice.ar afla mai multi de cine sa se fereasca.Daca mi se poate da un raspuns pana in 27.04 ar fi foarte util.Inca o data multumiri anticipate
Buna seara si Hristos a inviat!

As avea si eu o prima intrebare . Fiul Dvs. a semnat si un contract de garantie materiala , separat de contractul de munca ? Ce clauze erau cuprinse in acesta?
Sunt doua posibilitati care pot fi exercitate concomitent: fie sesizati ITM-ul, fie promovati o actiune in instanta impotriva angajatorului - actiunea se depune la Tribunalul in a carui raza domiciliaza fiul dvs. Actiunea fiind scutita de plata taxelor judiciare.

Intr-adevar, se poate sesiza Oficiul Judetean pentru Protectia Consumatorului in ceea ce priveste verificarea automatelor in ce priveste sistemul de masurare al dozelor de cafea si al inregistrarii banilor
Hristos a Inviat! si Paste fericit in continuare.
Multumesc pt raspuns.Dar va mai necajesc cu amanunte:fiul meu are domiciliul in Brasov,dar momentan este flotant in Focsani la domiciliul sotiei.La ce Tribunal depunem actiunea?Ar fi bine in Brasov ca l-as putea reprezenta eu prin imputernicire,sau cel mult in Focsani putand sa se prezinte el.Actiunea avand ca subiect neplata salariului sau contestarea imputatiei sau ambele? Multumesc anticipat si pt urmatorul raspuns.
Fiind litigiu de munca se va adresa Tribunalului din judetul in care are domiciliul.
Are doua variante :
1. Tribunalul Brasov unde are domiciliu
sau
2. Tribunalul Vrancea unde are resedinta.

Cererile referitoare la litigiile de munca se adreseaza instantei competente in a carei circumscriptie reclamantul îsi are domiciliul sau resedinta ori, dupa caz, sediul.

Actiunea poate viza mai multe capete de cerere - neplata salariului, restituirea garantiei etc.