Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale impozite pe teren dupa Cod Fiscal, art. 256
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

impozite pe teren dupa Cod Fiscal, art. 256

Ce impozit plateste un teren intravilan de 2000mp categorie de folosinta "alta decat teren cu constructie", clasat arabil, cadrul localitatii B, rangul localitatii I I I, proprietatea de o persoana juridica?
Impozitele se stabilesc anual de catre consiliile locale ale fiecarei localitati, de regula in luna mai pentru anul urmator.
Daca primaria in raza careia se afla terenul are pagina de internet ar trebui sa gasiti hotararea din 2010 privind aprobarea impozitelor si taxelor locale pentru anul 2011.
Capitolul 3 din Titlul IX , art .258 din Codul fiscal -2011 arata modul de calcul al impozitului pe teren . Acesta se stabileste " luand in calcul numarul de metri patrati de teren, rangul localitatii in care este amplasat terenul si zona si/sau categoria de folosinta a terenului, conform incadrarii facute de consiliul local " .

Tabelele cu sumele ce corespund fiecarei zone de incadrare ,coeficientii de corectie si categoria de folosinta a terenurilor, le puteti gasi aici :

[ link extern ]

Sursa: www.static.anaf.ro

Chiar daca terenul este la alta categorie de folosinta decat terenuri cu constructii va trebui sa achitati impozitul stabilit pentru aceasta categorie de folosinta, daca nu prezentati acte din care sa rezulte faptul ca desfasurati activitati agricole(obiect de activitate, venituri si cheltuieli)