Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale impozit pe teren intravilan
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

impozit pe teren intravilan

cat tebuie sa platesc impozitul pentru suprafata de 2500 mp teren intravilan pe un singur an
Valoarea de impozitare a terenului conform Codului fiscal, art. 258. (1) Impozitul pe teren se stabileşte luând în calcul numărul de metri pătraţi de teren, rangul localităţii în care este amplasat terenul şi zona şi/sau categoria de folosinţă a terenului, conform încadrării făcute de consiliul local.

Deci, valoarea este hotarata prin HCL de primaria de domiciliu. Dar, daca este scutita total aceea persoana, la ce va mai foloseste acest calcul?
multumesc