avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 919 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Varsta standard de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Varsta standard de pensionare

Sotul meu este artist instrumentist incadrat la grupa I-a de munca (instrumente de suflat), as dori sa stiu care este in prezent limita de varsta pentru pensionare si in ce conditii de vechime etc. Multumesc !!!
Nu exista o varsta standard de pensionare valabila pentru toate persoanele. Varsta standard de pensionare este diferita, in functie de data nasterii fiecarei persoane.

Daca sotul dvs. a lucrat sau va lucra 20 de ani ca instrumentist la instrumente de suflat (anexa 4, pct. 9 din Legea nr. 263/2010), varsta standard de pensionare se va reduce cu 15 ani, fara a putea fi mai mica de 50 de ani. Din ce varsta se va face aceasta reducere, depinde de data nasterii sotului dvs.
Este nascut pe 16 iunie 1964 si are deja peste 20 de ani de cand lucreaza in aceasta profesie, la instrument de suflat.
Limita de varsta la 50 de ani(16 iunie 2014).Reducerea de 15 ani pentru barbati nascuti dupa 01/01/1950 se face din 65 de ani.

ANEXA Nr. 5 din Legea 263/2010, privind sistemul unitar de pensii publice

VÂRSTE STANDARD
de pensionare, stagii complete şi stagii minime de cotizare

Bărbaţi

Ianuarie 1950 │Ianuarie 2015 │ 65/0 │ 35/0 │ 15/0 │
Va mutumesc foarte mult pentru raspunsurile prompte!!! O zi buna!!!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Care este stagiul complet de cotizare pentru un instrumentist la instrumente de suflat? narcisa_salbatica narcisa_salbatica Care este stagiul complet de cotizare pentru pensionare in cazul unui barbat cu intreaga activitate desfasurata la grupa speciala (artist instrumentist ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata iustin_79 iustin_79 Buna ziua, Pentru o persoana care are o vechime de 15 ani in grupa a 2-a de munca se poate face o pensionare anticipata, al avand acum 63 ani? Precizez ca nu ... (vezi toată discuția)
Pot invoca in instanta decizia nr. 4/2011 a iccj, in cazul meu ? voi avea castig de cauza ? ContSters369817 ContSters369817 Buna ziua, La data cand m-am pensionat pe caz de boala (ianuarie 2009), stagiul complet de cotizare era de 32 ani. Mie, in calculul punctajului anual, mi s-a ... (vezi toată discuția)