Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Care este stagiul complet de cotizare pentru un ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Care este stagiul complet de cotizare pentru un instrumentist la instrumente de suflat?

Care este stagiul complet de cotizare pentru pensionare in cazul unui barbat cu intreaga activitate desfasurata la grupa speciala (artist instrumentist instrumente de suflat)? Am inteles ca trebuie sa aiba minim 20 de ani in aceeasi categorie, dar banuiesc ca exista diferente la calculul pensiei daca va iesi cu 20 de ani sau stagiu complet.... Multumesc!!
1. Stagiul complet de cotizare este in functie de data nasterii persoanei in cauza si de sexul ei.

2. - Pentru barbatul de care va interesati trebuie sa spuneti data nasterii.
- Daca data nasterii este incepand cu 01.01.1950 stagiul complet de cotizare este de 35 de ani.

3. - Daca a lucrat 20 de ani in grupa speciala de munca se reduce varsta standard de pensionare cu 10 ani dar numai daca are stagiul complet de cotizare.
- La stagiul pe care il are acum se mai adauga si 10 ani pentru cei 20 lucrati in grupa speciala de munca.
Data nasterii este 16 iunie 1964... si am inteles ca se scad 15 ani din varsta standard de pensionare (artisti instrumentisti instrumente de suflat). Multumesc!!!
Persoana in cauza beneficiaza de prevederile art.30,art.50 si art.56(9) din Legea 263/2010,pensionarea la 50 ani,stagiul complet de cotizare 30 ani.
Valentin Mester, utilizator
Valentin Mester a scris:

Persoana in cauza beneficiaza de prevederile art.30,art.50 si art.56(9) din Legea 263/2010,pensionarea la 50 ani,stagiul complet de cotizare 30 ani.

Va multumesc! Concret, persoana in cauza are 22 ani lucrati in aceeasi meserie (mentionata mai sus), deci poate considera ca la data implinirii celor 50 de ani (adica 16 iunie 2014) se poate pensiona cu stagiu complet?
Are o singura problema:angajatorul sa-i fi platit contributia de CAS pt. gr.I-a (Legea 49/1992) si pt.conditii speciale de munca (Legea 19/2000 si Legea 263/2010)