avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 930 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Care este stagiul complet de cotizare pentru un ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Care este stagiul complet de cotizare pentru un instrumentist la instrumente de suflat?

Care este stagiul complet de cotizare pentru pensionare in cazul unui barbat cu intreaga activitate desfasurata la grupa speciala (artist instrumentist instrumente de suflat)? Am inteles ca trebuie sa aiba minim 20 de ani in aceeasi categorie, dar banuiesc ca exista diferente la calculul pensiei daca va iesi cu 20 de ani sau stagiu complet.... Multumesc!!
Cel mai recent răspuns: narcisa_salbatica , utilizator 11:26, 27 Octombrie 2012
1. Stagiul complet de cotizare este in functie de data nasterii persoanei in cauza si de sexul ei.

2. - Pentru barbatul de care va interesati trebuie sa spuneti data nasterii.
- Daca data nasterii este incepand cu 01.01.1950 stagiul complet de cotizare este de 35 de ani.

3. - Daca a lucrat 20 de ani in grupa speciala de munca se reduce varsta standard de pensionare cu 10 ani dar numai daca are stagiul complet de cotizare.
- La stagiul pe care il are acum se mai adauga si 10 ani pentru cei 20 lucrati in grupa speciala de munca.
Data nasterii este 16 iunie 1964... si am inteles ca se scad 15 ani din varsta standard de pensionare (artisti instrumentisti instrumente de suflat). Multumesc!!!
Persoana in cauza beneficiaza de prevederile art.30,art.50 si art.56(9) din Legea 263/2010,pensionarea la 50 ani,stagiul complet de cotizare 30 ani.
Ultima modificare: Vineri, 19 Octombrie 2012
Valentin Mester, utilizator
Valentin Mester a scris:

Persoana in cauza beneficiaza de prevederile art.30,art.50 si art.56(9) din Legea 263/2010,pensionarea la 50 ani,stagiul complet de cotizare 30 ani.


Va multumesc! Concret, persoana in cauza are 22 ani lucrati in aceeasi meserie (mentionata mai sus), deci poate considera ca la data implinirii celor 50 de ani (adica 16 iunie 2014) se poate pensiona cu stagiu complet?
Are o singura problema:angajatorul sa-i fi platit contributia de CAS pt. gr.I-a (Legea 49/1992) si pt.conditii speciale de munca (Legea 19/2000 si Legea 263/2010)

Alte discuții în legătură

Varsta standard de pensionare narcisa_salbatica narcisa_salbatica Sotul meu este artist instrumentist incadrat la grupa I-a de munca (instrumente de suflat), as dori sa stiu care este in prezent limita de varsta pentru ... (vezi toată discuția)
Varsta de pensionare pentru militari Dreptul muncii Dreptul muncii Cat este varsta de pensionare pentru militari, acum cu noua lege a pensiilor? A ramas la 55 ani sau este la 60 de ani, pentru fiecare caz in parte (in functie ... (vezi toată discuția)
Conditii pensionare grupa a ii-a de munca herminav herminav Buna ziua, Salariat (30.05.1960) o vechime in munca de 40,7 a lucrat in grupa a II-a de munca 17,8 (1983-2001). Stiam ca pentru grupa II-a se acorda 3 luni ... (vezi toată discuția)