Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu de paternitate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu de paternitate

Buna!Am intrat in concediu de paternitate cu 4 luni inainte,cand copilul meu avea
9luni,dar ma gandesc serios sa ma intorc la lucru,intrebarea mea este daca pot beneficia de stimulentul acela de 500 de lei ptr cei care se intorc la lucru inainte de termen?
Consider că puteţi beneficia de stimulent doar dacă soţia face dovada faptului că nu beneficiază ea întrucât şi ea s-a întors mai repede la servici. Nu pot beneficia ambii soţi.
Buna!
Am intrat eu in concediu fiindca sotia mea nu lucrase.Acuma ma-s intoarce la servici si am auzit despre acest stiumulent si nu stiu sigur daca pot beneficia si eu de acest lucru!
Deoarece copilul este nascut inainte de 01.01.2011 (de cand se aplica OUG 111/2010) intrati sub incidenta OUG 148/2005 care va acorda un stimulent lunar de 100 lei pana la implinirea varstei de 2 ani a copilului.