Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... criterii evaluare salariati
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

criterii evaluare salariati

Daca cineva poate sa-mi dea un exemplu in legatura cu criteriile de evaluare si performanta al salariatilor asa cum prevede Codul Muncii, de ex.pentru un magazin cu amanuntul, va multumesc
alexandroni a scris:

Daca cineva poate sa-mi dea un exemplu in legatura cu criteriile de evaluare si performanta al salariatilor asa cum prevede Codul Muncii, de ex.pentru un magazin cu amanuntul, va multumesc

Evaluarea trebuie sa aiba in vedere acele atribute(ale postului si ale angajatului) care determina indeplinirea obiectivelor postului.
Categorii de atribute ce pot fi urmarite:
• cunostinte, calificari, programe de instruire efectuate in perioada evaluata, experienta acumulata ;
• abilitati privind delegarea, planificarea, supervizarea, asumarea responsabilitatilor, organizarea timpului,conducerea, luarea deciziilor, rezolvarea problemelor;
• calitati personale: infatisare, personalitate, entuziasm, sanatate, abilitati fizice, creativitate;
• calitati interpersonale: comunicare verbala si in scris, relatiile cu clientii, cu supervizorii si colegii.