avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 885 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... criterii evaluare salariati
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

criterii evaluare salariati

Daca cineva poate sa-mi dea un exemplu in legatura cu criteriile de evaluare si performanta al salariatilor asa cum prevede Codul Muncii, de ex.pentru un magazin cu amanuntul, va multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:51, 7 Iunie 2011
alexandroni a scris:

Daca cineva poate sa-mi dea un exemplu in legatura cu criteriile de evaluare si performanta al salariatilor asa cum prevede Codul Muncii, de ex.pentru un magazin cu amanuntul, va multumesc


Evaluarea trebuie sa aiba in vedere acele atribute(ale postului si ale angajatului) care determina indeplinirea obiectivelor postului.
Categorii de atribute ce pot fi urmarite:
• cunostinte, calificari, programe de instruire efectuate in perioada evaluata, experienta acumulata ;
• abilitati privind delegarea, planificarea, supervizarea, asumarea responsabilitatilor, organizarea timpului,conducerea, luarea deciziilor, rezolvarea problemelor;
• calitati personale: infatisare, personalitate, entuziasm, sanatate, abilitati fizice, creativitate;
• calitati interpersonale: comunicare verbala si in scris, relatiile cu clientii, cu supervizorii si colegii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ajutor padicam padicam Ma poate ajuta cineva cu un tip de fisa de post facuta pt noile modificari(criterii evaluare)? Sunt deja in intarziere cu fisele,am facut criteriile,dar nu imi ... (vezi toată discuția)
Fisa postului director restaurant si supraveghetor cameriste AnnaMaria_ru AnnaMaria_ru Are cineva macar una din aceste doua? nu am reusit deloc sa gasesc nicaieri:(( multumesc (vezi toată discuția)
Rugaminte fisa postului spalator vehicule, cor 914201 noiembriesm noiembriesm Buna ziua, Ma poate ajuta cineva cu fisa postului pentru Spalator Vehicule. noiembriesm@gmail.com. Multumesc (vezi toată discuția)