Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort prin acord si incredintare minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort prin acord si incredintare minor

intr-un proces de divort prin acord in care partile s-au inteles asupra tuturor aspectelor (incredintare minor [care are 17 ani], nume, pensie de intretinere) instanta de judecata mai dispune efectuarea anchetei sociale pentru incredintarea minorului? sau ia act de invoiala si nu se mai administreaza probe pentru incredintare?
Desi disp.art.613 indice 1 al.3,4 si 5 din c.proc.civ.prevad ca instanta va putea lua act de invoiala sotilor atat cu privire la desfacerea casatoriei, cat si cu privire la cererile accesorii divortului si doar in situatia in care exista nentelegeri asupra cererilor accesorii ,instanta va continua judecata administrand probele prevazute de lege pentru solutionarea acestor cereri, instantele nu au o practica unitara in ceea ce priveste efectuarea anchetei sociale in situatia acordului pe toate cererile accesorii, astfel ca unele instante dispun efectuarea anchetei sociale, iar altele nu.
In privinta celorlalte probe in privinta incredintarii, acestea nu se mai administreaza in cazul acordului, cu exceptia ascultarii minorului si efectuarea anchetei cu precizarea aratata mai sus.