avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 337 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... timp de lucru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

timp de lucru

Buna ziua,
Am urmatoarele intrebari:
1.un contract individual de munca cu timp partial ( 6 ore ),este insotit de un alt contract individual de munca de maxim cate ore pe zi/saptamana ?
2.cum si unde se va stabili norma de baza ?
Cu respect.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:00, 30 Aprilie 2011
Buna ziua. Banuiesc ca va referiti la functia de baza.
Functia de baza pentru deducerea personala va fi acolo unde dumneavoastra vreti sa o declarati, intr-un singur loc.
1. O persoana care un c.i.m. cu timp partial de munca de 6 ore/zi , poate avea si un c.i.m. cu norma intreaga (8 ore/zi).

2. Incepand cu 01.05.20211, nu mai exista obligativitatea declararii functiei de baza .
Codul fiscal nu a fost modificat in acest sens:

citez:

ART. 56

Deducere personală

(1) Persoanele fizice prevăzute la art. 40 alin. (1) lit. a) şi alin. (2) au dreptul la deducerea din venitul net lunar din salarii a unei sume sub formă de deducere personală, acordată pentru fiecare lună a perioadei impozabile numai pentru veniturile din salarii la locul unde se află funcţia de bază.
lucian__ a scris:

Codul fiscal nu a fost modificat in acest sens:

citez:

ART. 56

Deducere personală

(1) Persoanele fizice prevăzute la art. 40 alin. (1) lit. a) şi alin. (2) au dreptul la deducerea din venitul net lunar din salarii a unei sume sub formă de deducere personală, acordată pentru fiecare lună a perioadei impozabile numai pentru veniturile din salarii la locul unde se află funcţia de bază.



Eu ma refer la Codul Muncii care nu va mai prevedea obligativitatea declararii functiei de baza .. prin urmare, nemaifiind obligat sa declar functi ade baza atunci nu prea mai vad eu cum se va aplica acele prevederi din Codul fiscla.
Se va face o declaratie pe propria raspundere, pentru deducere si pentru persoane in intretinere conform codului fiscal.

Alte discuții în legătură

Deducere, contributii cim norma partiala dona77 dona77 Buna seara, Baza la care se aplica contributiile (+impozitul) datorate la stat pentru un CIM cu norma partiala este venitul brut corespunzator acelei norme ... (vezi toată discuția)
Deducere personala ContSters166822 ContSters166822 Buna ziua, as dori sa stiu daca lucrez numai jumatate de luna, deducerea personala aferenta se acorda proportional cu perioada lucrata. (vezi toată discuția)
Angajat cu jumatate de norma vio58 vio58 1 salariat cu jumatate de norma ,are functia de baza f1 are drept la deducerea de baza 125 ron ?. 2 salariat cu un sfert de norma ,avind functia de ... (vezi toată discuția)