Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... timp de lucru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

timp de lucru

Buna ziua,
Am urmatoarele intrebari:
1.un contract individual de munca cu timp partial ( 6 ore ),este insotit de un alt contract individual de munca de maxim cate ore pe zi/saptamana ?
2.cum si unde se va stabili norma de baza ?
Cu respect.
Buna ziua. Banuiesc ca va referiti la functia de baza.
Functia de baza pentru deducerea personala va fi acolo unde dumneavoastra vreti sa o declarati, intr-un singur loc.
1. O persoana care un c.i.m. cu timp partial de munca de 6 ore/zi , poate avea si un c.i.m. cu norma intreaga (8 ore/zi).

2. Incepand cu 01.05.20211, nu mai exista obligativitatea declararii functiei de baza .
Codul fiscal nu a fost modificat in acest sens:

citez:

ART. 56

Deducere personală

(1) Persoanele fizice prevăzute la art. 40 alin. (1) lit. a) şi alin. (2) au dreptul la deducerea din venitul net lunar din salarii a unei sume sub formă de deducere personală, acordată pentru fiecare lună a perioadei impozabile numai pentru veniturile din salarii la locul unde se află funcţia de bază.
lucian__ a scris:

Codul fiscal nu a fost modificat in acest sens:

citez:

ART. 56

Deducere personală

(1) Persoanele fizice prevăzute la art. 40 alin. (1) lit. a) şi alin. (2) au dreptul la deducerea din venitul net lunar din salarii a unei sume sub formă de deducere personală, acordată pentru fiecare lună a perioadei impozabile numai pentru veniturile din salarii la locul unde se află funcţia de bază.

Eu ma refer la Codul Muncii care nu va mai prevedea obligativitatea declararii functiei de baza .. prin urmare, nemaifiind obligat sa declar functi ade baza atunci nu prea mai vad eu cum se va aplica acele prevederi din Codul fiscla.
Se va face o declaratie pe propria raspundere, pentru deducere si pentru persoane in intretinere conform codului fiscal.