Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionar si viceprimar
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionar si viceprimar

Are dreptul si la pensie un viceprimar???
poate cumula pensia cu salariul.
Daca pensia este de limita de varsta,se poate cumula cu salariul in urmatoarele conditii:

Legea 329/2009 modificata prin O.U.G.11/2011
Art. 17. -
(1) Beneficiarii dreptului la pensie apartinand atat sistemului public de pensii, cat si sistemelor neintegrate sistemului public care realizeaza venituri salariale sau, dupa caz, asimilate salariilor, potrivit legii, realizate din exercitarea unei activitati pe baza de contract individual de munca, raport de serviciu sau in baza actului de numire, potrivit legii, in cadrul autoritatilor si institutiilor publice centrale si locale, indiferent de modul de finantare si subordonare, precum si in cadrul regiilor autonome, societatilor nationale, companiilor nationale si societatilor comerciale la care capitalul social este detinut integral sau majoritar de stat ori de o unitate administrativ-teritoriala, pot cumula pensia neta cu veniturile astfel realizate, daca nivelul acesteia nu depaseste nivelul castigului salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat".

Salariul mediu brut pe anul 2011 = 2.022 lei
[art. 15 din Legea bugetului asigurarilor sociale de stat pe anul 2011, LEGEA nr. 287/2010 din 28 decembrie 2010, publicata in Monitorul Oficial nr. 880 din 28 Decembrie 2010]