avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... se poate judeca un divort amiabil in lipsa ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

se poate judeca un divort amiabil in lipsa uneia/ambelor parti?

Eu si sotia vrem sa divortam pe cale amiabilala la judecatorie.
(vrem la judecatorie pt ca e mai ieftin)
dar, mai ales ea, se invoieste greu de la serviciu si nu ar vrea sa mai vina la tribunal
Se poate specifica in cerere ca se poate judeca in lipsa partilor?
Ce specifica legislatia in acest sens?
Daca nu, cate infatisari sunt?
Am auzit ca poti divorta si daca nu se prezinta cealalta parte, e adevarat?
Stie cineva cat e taxa pt divort la Primaria sect 6 Buc?
Multumesc frumos.
Cel mai recent răspuns: doru anghel , utilizator 18:20, 1 Mai 2011
Partile daca sunt prezente se poate judeca la primul termen.
Buna dimineata!
Puteti merge personal la primaria sectorului 6,sau dati un telefon.Numai asa aflati cit va costa si ce acte va sunt necesare.Este cel mai simplu si sigur.:luck:
La divortul "amiabil" trebuie sa fie prezente ambele parti. Ati auzit d-voastra ceva de o singura parte dar aceea este alta situatie.
Eu asa sper ca va fi amiabil.
pt ca am mai discutat cu sotia despre asta si altadata
In caz ca sotia nu va fi de acord si nu se prezinta la infatisari ma divorteaza judecatoria si in lipsa ei?
Dar probabil ca dureaza mai mult?
Daca tot doriti sa divortati, amiabil sau nu, puteti sa divortati si prin intermediul medierii in cond. legii 192/2006. In aceste conditii nu mai sunteti legati de o anumita ora (ca tot spuneti ca sotia lucreaza si nu poate veni oricand la judecatorie) puteti stabili cu mediatorul un interval orar in care sotia sa fie libera.
CAP. 6
Dispozitii speciale privind medierea unor conflicte
SECTIUNEA 1
Dispozitii speciale privind conflictele de familie
ART. 64
(1) Pot fi rezolvate prin mediere neîntelegerile dintre soti privind continuarea casatoriei, exercitiul drepturilor parintesti, stabilirea domiciliului copiilor, contributia parintilor la întretinerea copiilor, precum si orice alte neîntelegeri care apar în raporturile dintre soti cu privire la drepturi de care ei pot dispune potrivit legii.
Astfel incat, prin intermediul unui mediator autorizat din Tabloul mediatorilor puteti beneficia de o INFORMARE GRATUITA in cond. legii cu privire la mediere si puteti decide apoi in cunostiinta de cauza ce modalitate de solutionare a problemei d-voastra alegeti.

Alte discuții în legătură

Cum pot schimba o actiune de divort din culpa exclusiva a paratului in actiune de divort prin acord? LDTE LDTE Buna ziua! va rog daca se poate sa ma ajutati cu un sfat juridic in urmatoarea situatie.In calitate de reclamant am deschis actiune de divort din culpa ... (vezi toată discuția)
Martor la divortul prin intelegere Alina2011 Alina2011 La divortul cu minor prin intelegere este necesar martor? (vezi toată discuția)
Divort..va rog mult sa ma ajutati roberta-daria roberta-daria va rog mult sa-mi spuneti ce motive se pt invoca pt un divort amiabil.mentionez faptul ca adevaratul motiv pt care doresc sa divortez este faptul ca nu ne mai ... (vezi toată discuția)