Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... se poate judeca un divort amiabil in lipsa ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

se poate judeca un divort amiabil in lipsa uneia/ambelor parti?

Eu si sotia vrem sa divortam pe cale amiabilala la judecatorie.
(vrem la judecatorie pt ca e mai ieftin)
dar, mai ales ea, se invoieste greu de la serviciu si nu ar vrea sa mai vina la tribunal
Se poate specifica in cerere ca se poate judeca in lipsa partilor?
Ce specifica legislatia in acest sens?
Daca nu, cate infatisari sunt?
Am auzit ca poti divorta si daca nu se prezinta cealalta parte, e adevarat?
Stie cineva cat e taxa pt divort la Primaria sect 6 Buc?
Multumesc frumos.
Divortul prin acordul prespune semnarea actiunii de catre ambii soti , depunerea acesteia de catre ambele parti care vor fi identificate cu Ci, luarea consimtamatului acestora fiind necesar atat la depunerea actiunii cat si la primul termen de judecata, cand instanta va ferifica din nou daca partile staruie in actiune depusa si din nou consimtamatul acestora cu privire la desfacerea casatoriei prin acordul lor.
Acestea sunt dispozitiile legale:
-art 613 indice 1 c.proc.civ.
(1) În cazul în care cererea de divorţ se întemeiază pe acordul părţilor, ea va fi semnată de ambii soţi. Atunci când este cazul, soţii vor stabili şi modalităţile în care au convenit să fie soluţionate cererile accesorii divorţului.
(2) Primind cererea de divorţ formulată în condiţiile alin. 1, instanţa va verifica existenţa consimţământului soţilor, după care va fixa termen pentru soluţionarea cererii în camera de consiliu.
(3) La termenul de judecată, instanţa verifică dacă soţii stăruie în desfacerea căsătoriei pe baza acordului lor şi, în caz afirmativ, va trece la judecarea cererii, fără a administra probe cu privire la motivele de divorţ.
(4) La cererea soţilor, instanţa va pronunţa o hotărâre cu privire la divorţ potrivit alin. 3. Prin aceeaşi hotărâre, instanţa se va pronunţa, potrivit legii, cu privire la numele pe care îl va purta fiecare soţ după desfacerea căsătoriei şi, când este cazul, cu privire la încredinţarea copiilor minori şi contribuţia părinţilor la cheltuielile de creştere, educare, învăţătură şi pregătire profesională a copiilor. Tot astfel, instanţa va putea lua act de învoiala soţilor cu privire la alte cereri accesorii, în condiţiile legii.
În cazul în care soţii nu se învoiesc asupra cererilor accesorii, instanţa va continua judecata administrând probele prevăzute de lege pentru soluţionarea acestor cereri.

In cazul divortului prin acordul partilor nu se vor mai administra probe pentru dovedirea motivelor de divort.
In cazul divortului din culpa exclusiva a celuilalt sot sau culpa comuna se vor administra probe pentru dovedirea motivelor de divort.
Buna ziua,
Am mai postat pe acest forum,dar inca nu am primit nici un raspuns.Ajutati-ma,va rog,cu ceva informatii.
Sunt de cetatenie moldava, casatorita pe teritoriul Romaniei cu un cetatean roman si in prezent dorim sa divortam cu acordul ambelor parti.
Problema ar fi ca noi momentan suntem in tari diferite, eu in Franta, el in Olanda.Eu muncesc si nu voi putea in nici un caz sa merg la Romania.As vrea sa aflu daca as putea face o procura la notarul ambasadei Moldovei la Paris ca sa imputernicesc pe cineva in Romania.
Mentionez ca eu nu am cetatenie romana.
Este posibila aceasta imputernicire si in cazul noii legi a divortului,dat fiind faptul ca ea specifica ca ambele pati trebuie sa fie prezente.

Va multumesc.
sunt 2 situatii:
1) sotia va fi de acord cu divortul
2) sotia nu va fi de acord
In situatia 1, am inteles , va fi simplu, nu trebuie martori/probe
In situatia 2 iarasi sunt 2 variante:
2a) sa fie de acord cu divortul la infatisare (in sala de tribunal)
2b) sa nu fie de acord nici atunci
Intrebara este: in situatiile 2a si, mai ales 2b trebuie musai martori/probe?
Ce probe si ce martori sa aduc daca nu am?
traim de zeci de ani fiecare cu altcineva?
dar in cazuri din astea e greu sa ai probe si martori.
E vorba de acte intime care nu prea se fac in strada (doar de catre caini)
Pot sa aduc copiii ca martori?
sa spuna ca lipsea de acasa de ex?
problema e ca in ultima vreme nu a mai lipsit
Sau sa o aduc ca martor pe prietena mea?
sa certifice ea ca sunt cu ea si nu cu sotia?
Dar atunci s-ar putea sa se desfaca casatoria din vina mea?
Ce consecinte poate avea desfacerea din culpa unuia din soti?
in speta in cazul meu
Multumesc