Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara in timpul procesului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara in timpul procesului

procesul de divort a inceput la jumatatea lunii ianuarie si s-a incheiat la sfarsitul lunii martie, in aceste conditii mi se poate cere plata pensiei alimentare retroactiv sentintei divortului, mai ales ca in acea perioda am locuit impreuna cu mama care are acum custodia, la domiciliul comun?
De la data introducerii actiunii de divort.
Dacă faceţi dovada faptului că aţi achitat lunar ca pensie de întreţinere în favoarea minorului o sumă de bani la nivelul celei stabilite de instanţă pe durata procesului de divorţ, instanţa nu poate să vă oblige la plata pensiei de întreţinere pe această perioadă ci numai la plata pensiei de la data pronunţării hotărârii de divorţ, reţinându-ase astfel de către instanţă că plăţile succesive efectuate de către dv. în favoarea minorului, pe parcursul derulării procesului de divorţ, starea de nevoie a minorului nu a existat pe această durată. Dovada o puteţi face prin orice mijloc de probă. ;)