Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozitarea drepturilor de autor ocazionale
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozitarea drepturilor de autor ocazionale

In afara salariului, am incheiat cu o societate un contract de cesiune si drepturi de autor pe perioada determinata (ocazional - numai pe luna decembrie 2010), in urma caruia, am obtinut o suma de 5700 RON. Societatea respectiva a virat un impozit de 10% la stat din aceasta suma, eliberandu-mi si o adeverinta.
In aceste conditii eu mai platesc la stat asigurari sociale si somaj, acesta fiind un venit ocazional in afara salariului?
Trebuie sa completez declaratia 200 la administratia financiara si nu stiu nici care este procentul de cheltuieli forfetare, practic nu stiu cum sa o completez. Va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat.
Va multumesc anticipat.
maraV, utilizator