Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj dupa terminarea CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj dupa terminarea CCC

buna seara, sotia mea termina concediul pt ingrijirea copilului in 6 iunie iar firma la care a lucrat anterior nu o mai poate reincadra,prin urmare as dori sa stiu care este termenul pt depunerea actelor de somaj si care sunt acelea? multumesc
1. Daca le depuneti in termen de 10 zile de la data concedierii veti primi indemnizatie de somaj de la acea data.
2. Daca le depuneti mai tarziu (dar nu mai tarziu de 12 luni) veti primi indemnizatie de somaj de la data depunerii actelor la Agentia de Somaj. Perioad de somaj va fi aceeasi.